Vítej doma, La Divina. Muzeum Marie Callas v Aténách

Atény. Od roku 1834 hlavní město Řecka. Přímo v nich žije kolem šesti set padesáti tisíc obyvatel, ale společně s Pireem a dalšími osídleními stoupá jejich počet ke čtyřem miliónům. Což představuje plnou třetinu všech Řeků naší doby. Právě tady se nachází Muzeum jedné z největších pěvkyň všech dob, Marie Callas.

Městem prý brázdí na čtrnáct tisíc taxíků, protože síť veřejné dopravy nepatří k nejhustším. Turisty přivážejí k místům s úžasnou historickou hodnotou, pamětí. Tak jako Praha má svůj Hrad, Atény mají svou Akropoli s jejím Parthenonem. Ovšem nejen ji. Zdejší Hadriánův oblouk je starý skoro dva tisíce let. Dionýsovo divadlo pod širým nebem, jehož antickým produkcím kdysi přihlíželo sedmnáct tisíc diváků, vzniklo ještě o několik staletí dřív. Dnes prý Atény překypují desítkami divadel všeho druhu a rozličného zaměření.

Něco však až do konce října roku 2023 přece jen Aténám chybělo. Tedy alespoň těm z místních obyvatel, kteří mají rádi operu. Bolestně prý nesli skutečnost, že město si ne a ne vzpomenout zásadním způsobem na zdejší rodačku, kterou – nejen zde – mnozí považují za nejlepší či aspoň nejslavnější pěvkyni dvacátého století. Tou ženou se složitým soukromým životem, ale s oslňující uměleckou kariérou, byla sopranistka Maria Callas. Přezdívaná La Divina, Božská.

Pravda, nenarodila se v Aténách, ale jako Sophia Anna Maria Kalogeropoulos nemajetným řeckým vystěhovalcům v New Yorku. Psal se rok 1923. Když jen o několik desítek let – jmenovitě v roce 1977 – zemřela, vyhasl její život v Paříži. Slavná byla od Evropy po Ameriku, vzbuzovala obdiv od veronské Arény přes londýnskou Covent Garden až po newyorskou Metropolitní operu. Měla však vůbec něco společného s Aténami? Zpívala tady buď ve svých počátcích, anebo v plné formě? Pobývala tu delší dobu, která by stála za zmínku?

Občasná vzpomínka by ale byla žalostně nedostatečná, rozhodli kdysi aténští radní. Maria Callas by si přece zasloužila něco trvalejšího. Nejlépe Muzeum, zasvěcené výlučně její památce. Do jeho otevření uplynulo od chvíle, kdy se o této myšlence začalo jednou, mnoho času. Výsledek, přístupný od zmíněného konce října 2023 široké veřejnosti, však za to stojí.

Je poctou emotivní i elegantní, přitažlivou i protikladnou. Zkrátka takovou, jakou nejspíš byla ona sama. La Divina.

Maria Callas muzeum.jpg
  • Muzeum Marie Callas (©mariacallasmuseum.gr)

Pod Akropolí se, jak známo, tísní v podobě úzkých, přelidněných uliček i širokých dopravních tepen Staré město. Historické centrum Atén. Pokud se turista rozhodne vydat do zdejšího lidského mraveniště z ústředního náměstí Syntagma, má před sebou hned několik možnost. Buď vyrazí směrem k barvité čtvrti Plaka, půvabně nostalgické, nebo do sousední Psyri, případně navštíví oblast zvanou Gazi. Pokud zvolí poslední ze jmenovaných možností, je na správné cestě k Muzeu Marie Callas.

Dům číslo čtyřiačtyřicet v ulici Mitropoleos neboli Metropolitní se od sousedních činžáků na první pohled nijak neliší. Fasáda okrové barvy, někteří tvrdí, že spíš hořčičné. Dřevěné okenice, na zdi tu a tam stopy po popínavých rostlinách. Současná podoba této stavby pochází z dvacátých let minulého století. Nad přízemím postupně vyrostla další tři patra, sloužící dvaceti pokojům pro hotelové hosty.

Aby nedošlo k mýlce. Během svých osmi let, které Maria Callas za svého mládí v Aténách strávila, v tomto domě nikdy nežila. Ten, ve kterém bydlela s matkou a se sestrou, je na jiném místě, předurčen poté, co se zbaví svých nájemníků, k přeměně na Hudební akademii. Pro zamýšlené Muzeum, věnované pěvkyni, nebyl k dispozici. Proto se záměr zhmotnil zde, v ulici Mitropoleos. Umožněný tím, že v roce 2010 se majitel rozhodl hotel zlikvidovat a svoji nemovitost prodat městu.

Maria-Callas-exhibition_1.jpg
  • Muzeum Marie Callas (©mariacallasmuseum.gr)

Mezitím bylo už deset let o budoucím vzniku Muzea Marie Callas závazně rozhodnuto. Zásadní krok se totiž odehrál na přelomu staletí, v roce 2000. Tehdejší starosta Atén, Dimitris Avramopoulos, původní profesí diplomat a vzdělaný intelektuál hovořící několika světovými jazyky, uvolnil z městského rozpočtu peníze na nákup prvních položek do budoucí muzejní sbírky. A vyslal delegaci odborníků do Paříže, kde právě probíhala aukce předmětů z pozůstalosti pěvkyně, která za sebou bohužel nezanechala žádné potomstvo.

Chvíli si aténská radnice pohrávala s myšlenkou, že Muzeum Marie Callas by vzniklo jako součást opuštěné plynárny Technopolis, upravované do podoby areálu věnovaného nejrůznějším druhům umění. Postupně ale převážil úmysl využít domu v samém středu města, který byl náhle k dispozici. Začala jeho zevrubná rekonstrukce. S tím, že Muzeum bude slavnostně otevřeno v roce 2019. Skluz několika měsíců se ovšem ukázal jako ošemetný, protože záhy vypukl covid, život se zpomalil a o plné čtyři roky se odsunulo i zpřístupnění Muzea.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 29. ledna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 1.2. v 22:00 a v sobotu 3.2. ve 10:00.

Úvodní foto: Maria Callas (© Houston Rogers © Victoria and Albert Museum )

Podcast