Vzpomínky na geniálního bručouna. Tři muzea Giuseppe Verdiho

Bussetto. Malé město, ve kterém žije necelých sedm tisíc obyvatel. Ležící nedaleko Piacenzy, Parmy či Cremony. Snadno lze podlehnout dojmu, že poslední ze jmenovaných sídel, proslulé výrobou houslí, zdejšímu kraji svou proslulostí vévodí. Jenomže Cremona má blízko vážného konkurenta. Alespoň mezi milovníky opery po celém světě. Zástupy těchto hudebních Nomádů míří totiž každoročně právě do Bussetta. Protože tam se 10. října 1813 narodil operní velikán nad jiné. Skladatel Giuseppe Verdi.

Přesněji řečeno, kroky jeho obdivovatelů a možná ještě víc obdivovatelek míří do tří ikonických míst, kde navštěvují Verdiho muzea, odlišná velikostí i vzhledem. Každopádně byly všechny tyto lokality s jeho životem spjaté, byť každá jinak svým významem i délkou pobytu. Ve vísce Roncole přišel budoucí operní komponista na svět. Statek Sant´Agata se Verdimu stal v dospělosti domovem. A v samotném Busettu mezitím prožil část mládí.

osteria-grande.jpg
  • Muzeum Giuseppe Verdiho, Roncole (©Casa Natale Verdi Museum)

Proto zde, v Bussettu, najdeme - kromě největšího, nikoli však nutně nejlepšího z těchto tří muzeí - několik dalších bodů hodných zastavení. Nedaleko centrálního náměstí bydlel ve svém domě Antonio Barezzi, který Verdiho v mládí nezištně podporoval; Giuseppe se dokonce oženil s jeho dcerou, bohužel ovšem ovdověl. Ve dvou zdejších kostelích, Santa Maria delli Angeli a San Michele Arcangelo, hrával mladičký Verdi při mších na varhany. A konečně se zde nalézá Teatro Giuseppe Verdi, vybudované za jeho života a opředené příběhy.

10.-libri-e-quaderni-960x720.jpg
  • Muzeum Giuseppe Verdiho, Roncole (©Casa Natale Verdi Museum)

Verdiho muzea vznikala postupně. První bezprostředně po skladatelově smrti roku 1901. A poslední poměrně nedávno, v roce 2009.

V součtu svých exponátů nabízejí návštěvníkům poměrně ucelený vhled do Verdiho osobnosti. Navenek charakterizované tvůrčí poutí od nesnadných počátků ke triumfům zralého věku a stáří. Pod tímto povrchem, pod tou šalebnou slupkou ale dřímal skladatelům lidský vývoj. Putování jeho duše. Od mladíka dychtivého prosadit se svou hudbou až po stárnoucího bručouna, který si svoji genialitu buď neuvědomoval, anebo ji umně skrýval.

Když se na sklonku roku 1813 Giuseppe Verdi narodil, byla víska Roncole stejně titěrná jako dnes. Ležící ve stínu města Bussetto, vzdáleného kolem tří, čtyř kilometrů, které měl Verdi jako chlapec takříkajíc v nohách, neboť je opakovaně zdolával pěšky. Přesto v Roncole jakž takž prosperoval hostinec a k němu přilehlý koloniál, nevelký obchod se základními potřebami. Obojí provozoval Verdiho otec Carlo Giuseppe. Maminka Luigi, rozená Uttini, přispívala do rodinného života jako tkadlena. Kde se v těchto prostých, byť gramotných kruzích, v této rodině vlastnící též malé pole a pěstující ryze praktický život, vzal tak nesmírný umělecký talent? Zúročený plejádou oper, které nás dodnes přitahují, baví i dojímají? Toť záhada.

Sant'Agata_01.jpg

  • Villa Verdi, Sant´Agata (©Wikipedie)

Verdi nebyl jedináčkem; měl o tři roky starší sestru Giuseppu, s níž si údajně velmi rozuměl. Zemřela ovšem v pouhých sedmnácti letech a pro jejího dvacetiletého bratra to byla těžká rána. Přestože tou dobou už zřetelně směřoval ke své budoucí dechberoucí kariéře.

K hudbě inklinoval Giuseppe Verdi od raného dětství, už jako desetiletý vypomáhal při mších v Bussettu, ačkoli ho za varhanami nebylo ani vidět. Kdy poprvé vystoupil veřejně, o tom se informace rozcházejí. Jedny uvádějí, že už jako třináctiletý předstoupil před diváky coby záskok. A všechny v hledišti oslnil tím, že odvážně předvedl i několik vlastních skladbiček. Jiná sdělení z Verdiho životopisu mají za to, že možnost k oslovení publika hudbou dostal Giuseppe až jako sedmnáctiletý. Díky prvnímu z bezpočtu vystoupení v domě svého podporovatele Antonia Barezziho.

Ať už tomu bylo jakkoli, přivonět k atmosféře skladatelova dětství je možné v jeho rodném domě. Nachází se v samém srdci Roncole, na křižovatce, a jeho vnitřní vybavení je víc než skromné. Doslova prosté. Maně mi připomíná domek v české Plánici, odkud se vydal na cestu ke svým úžasným vynálezům František Křižík. V obou případech platí, že kdo má k něčemu vlohy a dychtí po rozvoji, po vzdělání, cestu si vždycky nějak najde. A to i z neskonale skromných poměrů.

Když si zdejší kraj připomínal - podobně jako celý hudební svět - roku 1913 sto let od narození Giuseppe Verdiho, dočkala se nevelká zahrádka před jeho rodným domem bronzové busty. Prý ji snad každý, kdo vchází do domku zpřístupněného formou muzea, bezděčně pohladí...

MuseoVerdi-entrata.jpg
  • Muzeum Giuseppe Verdiho, Busetto (©Wikipedie)

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 22. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 25. 4. v 22:00 a v sobotu 27. 4. ve 10:00.

Úvodní foto: Muzeum Giuseppe Verdiho v Roncole (©Casa Natale Verdi Museum)

Podcast