České noneto oslaví stovku. Více prozradí Pavel Langpaul

České noneto je jedním z nejstarších komorních souborů na světě. Bylo založeno v roce 1924 studenty pražské konzervatoře a v krátké době se stalo uznávaným významným interpretem klasického repertoáru, stejně jako nadšeným průkopníkem nové hudby. České noneto inspirovalo svou hrou a originálním nástrojovým obsazením vznik celé řady kompozic největších soudobých skladatelů, z nichž uveďme Prokofjeva, Lutosławského, Martinů a další.

Specifické nástrojové obsazení (housle, viola, violoncello, kontrabas a dechové kvinteto) nabízí takřka nevyčerpatelnou škálu barevných kombinací, které dokážou úspěšně konkurovat zvuku komorního orchestru. Proto má soubor bohatý repertoár, obsahující skladby od baroka po současnost.

České noneto vystoupilo na mnoha významných mezinárodních hudebních festivalech: Salzburger Festspiele, Edinburgh, Montreux, Schleswig-Holstein, La Folle journée de Nantes, Festival de Música de Canarias, Pražské jaro a dalších. Podniklo také četná koncertní turné po státech Evropy ale i Severní a Jižní Ameriky, Japonska a Afriky.

Bohatá diskografie Českého noneta je zaznamenána na pětačtyřiceti dlouhohrajících deskách a kompaktních discích firem Supraphon a Panton a Harmonia Mundi. Za snímky natočené pro francouzské vydavatelství Praga Digital´s, s celosvětovou distribuční sítí Harmonia Mundi, se kterým uzavřelo České noneto v roce 1995 exkluzivní smlouvu, obdrželo několik prestižních ocenění. Nahrávka s Nonetem Bohuslava Martinů obdržela od prestižního recenzního časopisu Répértoire v roce 1996 nejvyšší ocenění – 10 du Répértoire a v roce 2003 pak nahrávky Beethovenových skladeb cenu Choc du Monde de la Musique. Pro Praga Digital´s České noneto natočilo i skladby Brahmsovy, Mozartovy, Rousselovy, Prokofjevovy, Spohrovy, Dvořákovy aj.

Fagotistou souboru je od roku 1994 Pavel Langpaul. Ten po studiích na Pražské konzervatoři absolvoval Hudební fakultu AMU. Je laureátem mezinárodních soutěží Concertino Praga a Chomutov. V roce 1996 se stal finalistou Mezinárodní soutěže Pražské Jaro, kde také obdržel cenu Českého hudebního fondu za nejlepší provedení soudobé skladby.

Pavel Langpaul působil tři roky v orchestru opery Národního divadla v Praze. Hostoval také u Sólistes Européenes Luxemburg. V současnosti zastává post sólofagotisty Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze.

Pro francouzský label Praga Digitals AMC natočil na CD Variace pro fagot a smyčce Antonína Rejchy a Koncert pro fagot a orchestr Johanna Nepomuka Hummela. Spolupracoval i na komorních projektech, například s klavíristy Cristinou Ortiz, Ivanem Klánským, či klarinetistou Dimitrijem Ashkenazym. Sólově vystoupil s Plzeňskou filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem a se Symfonickým orchestrem Mariánské lázně.

Více o svých projektech i historii a současnosti Českého noneta prozradí Pavel Langpaul Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 26. října v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 29.10. v 10:00 nebo v úterý 31.10. ve 22:00.

Foto: Pavel Langpaul (©Ondřej Melecký)

Podcast