Co poslouchá operní pěvec Jiří Rajniš ?

10.5.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Jiří Rajniš vystudoval činoherní herectví na Státní konzervatoři v Praze a operní zpěv na prestižní UCLA Herb Alpert School of Music v Los Angeles ve třídě Vladimíra Chernova. Od sezony 2013/2014 je "nejmladší český operní pěvec ve stálém zahraničním angažmá" v Landestheater Coburg, kde vystoupil v rolích, jako jsou Smrt (G. Holst: Savitri), Sylph, Grimbaldův Sylph, On,Aeolus, Comus (H. Purcell: Král Artuš), Freddy (F. Loewe: My Fair Lady), Markýz (G. Verdi: La Traviata), Druhý Nazaretský (R. Strauss: Salome), Peter (E. Humperdinck: Jeníček a Mařenka), Baryton (G. Mahler: Der Welt abhanden gekommen), Schaunard (G. Puccini: Bohéma), Herr Fluth (O. Nicolai: Veselé paničky windsorské), Frédéric (L. Delibes: Lakmé), Aeneas (H. Purcell: Dido a Aenes), Bertley (R. V. Williams: Riders to the Sea) aj. 

Je Absolutním vítězem pěvecké soutěže Pražský pěvec 2008, rovněž semifinalistou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech 2008. Hostoval v Hudebním divadle Karlín v Praze, spolupracoval s Dětskou operou Praha, Národním divadlem Brno. 

Debutoval jako nejmladší český Don Giovanni na zahraniční scéně na Sommer Oper Bamberg 2013, byl angažován jako cover Belcoreho v opeře Nápoj lásky s Martina Arroyo foundation v New Yorku a absolvoval studijní program repertoáru v Metropolitní opeře. Účastnil se mnoha Open Air koncertů v Německu a koncertů Young Czech Talent v rámci festivalu Pražské jaro, spolupracoval také s Bamberskou filharmonií (L. Bernstein: Peter Pan) aj. 

A právě Jiří Rajniš je dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 11. května v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 14.5. v 10:00 nebo v úterý 16.5. ve 22:00.