Co poslouchá tenorista Pavel Černoch ?

24.8.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová

O svých hudebních láskách bude tentokrát v dalším díle pořadu Z archívu osobností s Ivanem Dlaskem hovořit tenorista Pavel Černoch.

Brněnský rodák Pavel Černoch je absolventem tamní JAMU oboru hudební management. Operní zpěv studoval soukromě u italského mistra Paola De Napoli ve Florencii. Svůj jevištní debut Pavel Černoch absolvoval v roce 1998 v Mozartově Kouzelné flétně na scéně brněnské Janáčkovy opery. Následovala vystoupení v Národním divadle v Praze, Lotyšské národní opeře v Rize, Vídeňské Volksoper, Grazu, Athénách, Helsinkách, Seville, Varšavě a dalších.

Na sezonu 2013/14 jej ke spolupráci přizvali mj. dirigenti Daniel Barenboim a Simon Rattle na role Lykova (Carská nevěsta) a Borise (Káťa Kabanová), které připravili v novém nastudování Berlínská Státní opera a Milánská La Scala.

Od roku 2010 je Pavel Černoch stálým hostem předních evropských operních domů: Berlínská Státní opera, Státní opera v Mnichově a v Hamburku, Opera ve Stuttgartu, Opera Bastille v Paříži, Opera de Nice, Teatro Real v Madridu, Opera la Monnaie v Brusellu v rolích světového i českého operního repertoáru - Alfredo, Adorno, Rodolfo, Pinkerton, Faust (Gounod, Berlioz), Lenskij, Vademon (Iolanta P. I. Čajkovského), Števa, Boris, Princ (Rusalka), Jeník.

Pravidelně vystupuje na festivalu v Glyndebourne (Števa 2010, Princ 2011, Don Jose 2015) a s City of Birmingham Symphony Orchestra a dirigentem Andrisem Nelsonsem (Rodolfo v Pucciniho Bohémě a tenor ve Verdiho Requiem).

Poslouchejte ve čtvrtek 25. srpna nebo v neděli 28.8. v 10:00 a úterý 30.8. ve 22:00.