Autor pastorel i odborných učebnic přeměnil Telč v centrum kultury. Jan Evangelista Kypta

Dvě půlkulatá výročí českého hudebního skladatele Jana Evangelisty Kypty přináší rok 2023. 210 let od narození a 155 let od úmrtí.

Český kantor a hudební skladatel Jan Evangelista Kypta se na narodil 1. prosince 1813 v Borotíně. Pocházel z rodiny venkovského tkalce a vesnického muzikanta. Základní hudební vzdělání tak získal v rodině a následně v borotínské škole. Jeho otec zemřel, když chlapci bylo pouhých jedenáct let a rodina se tak dostala do obtížné finanční situace. Chlapec tedy absolvoval krátký šestiměsíční kurz a stal se učitelským pomocníkem v Kunžaku a později Číměři, aby finančně zaopatřil rodinu. V roce 1832 přece jen vstoupil na Varhanickou školu v Praze a po jejím absolvování se stal varhaníkem v Jindřichově Hradci a o rok později i učitelem. Tady také začal komponovat a jeho první známou skladbou se stala Jesu dulcis.

Kypta komponoval převážně chrámovou hudbu. V Jindřichově Hradci napsal přes dvacet větších a více než třicet drobnějších a příležitostných skladeb. Účastnil se i soutěží, které pořádala pražská Varhanická škola a v roce 1837 získal třetí cenu za svou Pastorální mši A-dur. Napsal ji na český text, získala velkou popularitu a dodnes je vedle České mše vánoční Jakuba Jana Ryby ve vánoční době na repertoáru mnoha souborů.

Na podzim roku 1848 se Jan Evangelista Kypta přistěhoval do Telče, kde na dívčí obecné škole působil dvacet let, až do své smrti. Stal se tu i ředitelem kůru a vedl chrámový orchestr a sbor. I V Telči pilně komponoval a v době jeho působení se telčský kostel stal místní koncertní síní. Často tu zněly například jeho pastorely, které se vyznačovaly zpěvnou melodií a vycházely z trojzvuku pastýřských píšťal; ostatně dodnes jsou z jeho odkazu živé právě pastorely a vánoční písně.

Kromě se ovšem Kypta stal i kapelníkem ostrostřelecké hudby a pro tento soubor zkomponoval i řadu skladeb zábavné a taneční hudby - polky, valčíky, pochody, pohřební písně.

Kypta byl velkým vlastencem a své práci se věnoval s velkým nasazením. Pod jeho vlivem se Telč stala střediskem nejen hudebního, ale i českého společenského života. Jeho záslužná práce neunikla ani pozornosti nadřízených školských úřadů a rok před smrtí mu byl udělen titul Vzorný učitel.

Kypta se věnoval i literární činnosti, především odborné. Napsal a vydal učebnice zeměpisu, dějepisu, německé gramatiky a psal i hudebně teoretické práce. Přeložil z latiny životopis hraběnky Františky Slavatové a napsal i Stručný dějepis města a panství Telče. Rukopis jeho vlastního životopisu pak později připravil k vydání jeho syn Bernard. Jan Evangelista Kypta zemřel v Telči 5. dubna 1868.

Úvodní foto: Rodný dům J. E. Kypty v Borotíně (©Wikipedie)

Podcast