Ennio Morricone a jeho westernová hudba

13.3.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Tenkrát na západě, Pro pár dolarů navíc nebo Hodný, zlý a ošklivý – slavné italské filmy, na kterých spolupracovali režisér Sergio Leone a skladatel Ennio Morricone. A právě na hudební ukázky z těchto filmů a zajímavosti o nich se můžete těšit v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna Nikoly Bojčeva.

Ennio Morricone se narodil 10. listopadu 1928 v Římě. Studoval na konzervatoři Accademia Nazionale di Santa Cecilia trumpetu a skladbu u Goffreda Petrassiho. V roce 1962 začal skládat hudbu pro filmy. Od roku 1964 započal legendární spolupráci s režiséry Sergiem Leonem a Bernardem Bertoluccim. Mezi další režiséry se kterými spolupracoval patří Giuliano Montaldo, Gillo Pontecorvo, Giuseppe Patroni Griffi, Terrence Malick, Brian De Palma, Barry Levinson, Giuseppe Tornatore a další. Byl nominován na 5 Oscarů. Vyhrál přes 40 dalších cen a na dalších 22 byl nominován.

Za svůj život složil hudbu k více než 500 filmům a seriálům. Westerny z tohoto množství tvořily pouhý zlomek, přesto právě tato hudba patří k nejznámějším.
Kdyby se měly určit tři nejznámější melodie, nejspíš by to byly tyto: Man with a harmonica z filmu Tenkrát na západě, hudba k filmu Hodný, zlý a ošklivý a skladba Chi Mai z filmu Profesionál.

Premiéra dalšího dílu pořadu Hudba stříbrného plátna je připravena na neděli 15. března ve 13:00, reprízy na tentýž den v 19:00a ve 22:00.