Asijský dirigent a skladatel Darrell Ang hostem pořadu Hudba v miléniu. "V Číně není problém vyprodat jakýkoli koncert klasické hudby," říká

Singapurský dirigent a skladatel vystupuje po celém světě, působí jako šéfdirigent Sečuánského symfonického orchestru a zajímá se také o ochranu přírody prostřednictvím hudby.

Darrell Ang se narodil v roce 1979 v Singapuru. Skladbu začal studovat ve své vlasti, na studia dirigování se posléze vydal do světa - do Vídně, Prahy, Petrohradu i Spojených států. V Evropě vstoupil do povědomí zejména svým vítězstvím v 50. ročníku Mezinárodní dirigentské soutěže Besançon v roce 2007, mezi léty 2012 a 2015 pak ve Francii působil i jako šéfdirigent Bretaňského symfonického orchestru.

Vystoupil s předními asijskými, evropskými i americkými orchestry, jako s například Hongkongskou filharmonií, Symfonickým orchestrem NHK Tokio, Singapurským symfonickým orchestrem, ale i s Londýnskou filharmonií, Kodaňskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Berlínského rozhlasu nebo v Sanfranciské opeře. V Praze poprvé dirigoval začátkem letošního června Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK.

Je znám jako propagátor hudby asijských skladatelů a v roce 2015 byl nominován na cenu Grammy za album, které natočil s Novozélandskými symfoniky a na kterém zní orchestrální skladby čínských autorů Zhoua Longa a Chen Yi. Zajímá se však i například o barokní hudbu a zejména o francouzský a ruský repertoár 20. století. Zabývá se také organizováním festivalů a kulturních akcí na podporu sbližování asijské a západní kultury a ochranou přírody prostřednictvím hudby.

Které čínské skladatele by nám doporučil k poslechu? Čím se liší asijský zvuk orchestru od evropského? Jak vzpomíná na svá studia na pražské HAMU? A jak zní jeho "Kung-fu koncert", v němž není sólistou instrumentalista, ale mistr bojových umění?

Nejen o tom bude Darrell Ang hovořit v pravidelném pořadu s premiérou v úterý 20. června od 19:00 a reprízami v pátek 23.6. od 22:00 a v sobotu 24.6. od 11:00.

Foto: Darrell Ang (©Martin Kendrick)

Podcast