Dva sály, tři festivaly. Letní pašije i opera, zimní klasická hudba v Earlu

Tyrolsko. Překrásnou oblast hor, lesů a pastvin rozčísla první světová válka a její politické důsledky na dvě části, náležející dvěma státům. Jižní Tyroly s vrcholky Alp i Dolomit připadly Itálii, severní část zůstala Rakousku coby nástupnickému trpaslíkovi obřího mocnářství. Rakouské Tyrolsko těsně sousedí s Bavorskem, což dokazuje například poloha malebného města Kufstein, díky velkolepému hradu považovaného za „tyrolskou perlu“. Přitom je odtud do Německa opravdu coby kamenem dohodil…

Blízko Kufsteinu, necelých patnáct kilometrů severně, se uprostřed půvabné přírody rozkládá městys Erl. Nedá se říct přímo vesnice, přestože zde žije pouhých čtrnáct set obyvatel. Jenže toto titěrné osídlení, o němž by se člověk snadno domníval, že zde lišky dávají dobrou noc, se už kdysi dávno proslavilo divadlem – a od poloviny minulého století o sobě dává vědět i hudbou.

To zní zajímavě, ale stačí se klasikou zabývat delší dobu, aby si člověk vzápětí položil otázku, jejíž souvislosti začínají u nás znít už nejen bolestně, ale trapně. Kde že se v tak malém sídle, jakým tyrolský Erl bezesporu je, zmíněné divadlo hraje – a kde se tam odehrávají nejenom koncerty symfonické hudby, ale dokonce opery včetně tak inscenačně náročných, jakými jsou díla Richarda Wagnera? Kdo a kdy vybudoval sály, budovy, ve kterých se to odehrává?

Nám, které donekonečna souží neschopnost státu, krajů, měst či soukromých investorů vybudovat pořádný koncertní sál, budiž odpovědí jev za humny běžný, ale u nás dosud nedosažitelný. Jedná se o mecenášství osvícených podnikatelů, kteří nejenže nashromáždili ohromný majetek, ale zároveň si uvědomují, jak potřebné je jeho část, koneckonců vesměs nevelkou, odkrojit ve prospěch kultury. Protože tím se podílejí na chodu a rozvoji své civilizace, pomáhají vytvářet záruku, že obyvatelstvo se bude – právě díky svému kulturnímu povědomí – chovat civilizovaně. Jak je to jednoduché, a jak je to našim miliardářům cizí. Výjimkám čest…

Další díl pořadu Slavná auditoria se vypraví do Erlu nejen za dvěma, respektive třemi festivaly, ale také do dvou sálů, kde se v rámci jedné vesnice daří divadlu a hudbě. Tyrolský Erl rozhodně stojí za návštěvu jak v létě, tak v zimě.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria, jehož premiéra je připravena na pondělí 11. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 14.9. v 22:00 a v sobotu 16.9. ve 10:00.

Foto: Kostelík v obci Erl (©Shutterstock)

Podcast