Adventní koncert Pražského jara. Orchestra of the Age of Enlightenment pod vedením Masaaki Suzukiho zahraje Bacha

V úterý 5. prosince 2023 se ve Španělském sále Pražského hradu uskuteční mimořádný adventní koncert festivalu Pražské jaro. „Vnímáme to jako dárek všem milovníkům klasické hudby,“ uvádí ředitel festivalu Pavel Trojan.

Pražské jaro přináší českým posluchačům to nejlepší ze světové scény. Jsou ale díla, která v našem tradičním květnovém termínu zkrátka uvádět nemůžeme. Jako například Bachovo Vánoční oratorium. Když se nám naskytla příležitost pozvat do Prahy jeden z nejlepších světových ansámblů, neváhali jsme. Chceme tímto koncertem poděkovat našim věrným divákům a umělecky povznést sváteční čas,“ přibližuje Trojan. Vstupenky jsou již nyní v prodeji prostřednictvím webu Pražského jara festival.cz.

Čirá radost!“ Těmito slovy charakterizoval deník Guardian, když roku 2016 japonský dirigent Masaaki Suzuki stanul v čele londýnského Orchestra of the Age of Enlightenment a provedl Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha. Skutečně, od úvodních motivů tympánů a břeskných trubek Bachovo dílo vyzařuje zcela mimořádnou energií – hudební radost z příchodu spasitele. Přední britský orchestr dobových nástrojů spolu se svým sborem a čtveřicí špičkových sólistů pod Suzukiho vedením nyní přijíždí do Prahy, aby představil první tři části díla spolu s jedním z Bachových nejkrásnějších motet. To vše na mimořádném koncertě Pražského jara ve slavnostním prostředí Španělského sálu Pražského hradu.

Orchestra of the Age of Enlightenment (Orchestr doby osvícenství) se počítá mezi nejvěhlasnější soubory dobových nástrojů. Jeho historie se začala psát v polovině 80. let minulého století, kdy jej založila skupina hudebníků nespokojených s běžnou orchestrální praxí. Postupně vybudovali jedinečný, demokraticky vedený orchestr se širokým repertoárem, který nemá šéfdirigenta a pro jednotlivé počiny vždy hledá nejlepší možné umělecké partnery. Soubor tak řídily osobnosti jako sir Simon Rattle, Vladimir Jurowski, Iván Fischer či William Christie. V letošní sezoně jej mj. čeká provedení kompletu symfonií Felixe Mendelssohna Bartholdyho pod vedením sira Andráse Schiffa a hostování v Labské filharmonii v Hamburku, Théâtre des Champs-Élysées v Paříži či bruselském centru BOZAR.

Od roku 1990, kdy založil soubor Bach Collegium Japan, patří japonský dirigent Masaaki Suzuki mezi přední osobnosti historicky poučené interpretace. Krom toho, že je dodnes uměleckým ředitelem nejvýznamnějšího asijského souboru historických nástrojů, pravidelně řídí ty nejlepší ansámbly v Evropě i Americe – např. Collegium Vocale Gent či Philharmonia Baroque Orchestra v San Franciscu. Navíc je pravidelným hostem i orchestrů „moderních“, včetně Newyorské filharmonie, Sanfranciského symfonického orchestru či Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu. V letošní sezoně debutuje u Losangeleské filharmonie či Symfonického orchestru Hessenského rozhlasu.

U švédského labelu BIS vydal na CD ohromující množství Bachových děl jako dirigent i vynikající cembalista. „Museli byste být ze železa, aby vás nedojala svěžest, střízlivost i duchovní zanícení,“ napsal v roce 2018 The Times o nahrávce kompletu Bachových duchovních děl, které Suzuki s japonským souborem začal nahrávat v polovině 90. let. Mezi poslední Suzukiho počiny patří nahrávky Matoušových a Janových pašijí, za něž získali prestižní cenu Gramophone.

Na programu prosincového koncertu bude Bachovo Vánoční oratorium, dále jeho Kantáta č. 1 „Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage”, Kantáta č. 2 „Und es waren Hirten in derselben Gegend”, Moteto „Singet dem Herrn ein neues Lied" BWV 225 a Kantáta č. 3 „Herrscher der Himmels, erhore das Lallen“.

Zdroj: TZ
Foto: Masaaki Suzuki (©Marco Borggreve)

Podcast