Festival DIVADLO v Plzni nabídne čtyřicet představení a dalších akcí, včetně výjimečných polských, litevských a slovenských inscenací

31. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni nabídne od 13. do 20. září celkem čtyřicet představení a doprovodných akcí souborů z Polska, Slovenska, Litvy, Itálie, Ukrajiny a České republiky. Návštěvníci uvidí zahraniční inscenace Dmitrije Krymova, jednoho z nejoriginálnějších ruských režisérů, který Rusko po Putinově rozpoutání války na protest opustil, předního polského režiséra Jana Klaty, polské režisérky Katarzyny Kalwat a slovenské inscenace v režii Petry Tejnorové a Michala Vajdičky. Z České republiky se tradičně představí výběr z inscenací, které vznikly za uplynulou sezónu na domácích pódiích. Hlavní program doplní také open-air představení zdarma, sekce Johan uvádí v Moving Station, debaty, workshopy a výstava.

„Mám velkou radost, že v režisérských osobnostech Jana Klaty a Katarzyny Kalwat přivážíme špičky současného polského divadla. Dmitrij Krymov před čtyřmi lety s inscenací Bez věna sklidil velký úspěch. Letos se vrací s další inscenací, která rozbíjí obvyklý pohled na ruskou klasiku. A navíc také jako tvůrce, který musel opustit svoji vlast, kde se stal personou non grata, protože ihned po přepadení Ukrajiny veřejně protestoval,” říká na úvod ředitel festivalu Jan Burian.

Podrobnosti k festivalu prozradila i dramaturgyně festivalu Dora Štědroňová v rozhovoru se Zuzanou Filípkovou:

KLAIPEDOS DRAMOS TEATRAS_Fragment_foto_Domas Rimeika (1).jpg
  • KLAIPEDOS DRAMOS TEATRAS, Fragment (©foto Domas Rimeika)

Když stojím před slavným obrazem, zajímá mě zkoumat jeho nejmenší části možná dokonce více než jeho celek, protože tam, jako v kapce vody, najdu individualitu umělce,“ řekl v souvislosti se svou inscenací Fragment Dmitrij Krymov, jeden z nejoriginálnějších ruských režisérů. „Zkoumanou částí je zde začátek třetího dějství Tří sester, scéna nočního požáru. A v jejím středu, jakoby pod lupou, nejstarší Olga,” dodává Kamila Černá. S výjimečnou inscenací Fragment přijede do Plzně litevské divadlo Klaipėdos Dramos Teatras z Klaipėdy.

Gdaňské divadlo Teatr Wybrzeże přiveze do Plzně interpretaci antického dramatu Trójanky o válce, osudu žen a barbarství vítězů režiséra Jana Klaty, který byl mnohokrát oceněn za originální a progresivní interpretace divadelní klasiky. „Kromě Polska Klata režíruje po celé Evropě, včetně Prahy, a je znám i divákovi našeho festivalu. V jeho inscenacích se odráží režisérův nonkonformní, často provokativní postoj i silná společenská a politická angažovanost,” vysvětluje Dora Štědroňová.

TEATR WYBRZEZE_Trojanky_foto_Zsolt Eöri-Szabó (4).jpg
  • TEATR WYBRZEZE, Trojanky (©Zsolt Eöri-Szabó)

Dvě polské scény, krakovský soubor Teatr Łaźnia Nowa a Nowy Teatr z Varšavy, přijedou s inscenací Návrat do Remeše režisérky Katarzyny Kalwat. Inscenace vychází ze slavné knihy francouzského sociologa Didiera Eribona. „Vypráví příběh samotného autora, který se kdysi z dělnického prostředí Remeše odstěhoval do Paříže, prošel coming outem, společensky postoupil – a teď, po otcově smrti, se vrací do rodného města a poměrů, ze kterých vzešel. Návrat do Remeše je jakousi osobní zpovědí a zúčtováním,” líčí Michal Zahálka.

V hlavních rolích inscenace Děti na motivy povídek Boženy Slančíkové Timravy v režii Michala Vajdičky se představí slavná generace herců Slovenského národného divadla v čele s Emílií Vášáryovou a Emilem Horváthem, po jejich boku pak nejmladší členové souboru. „Tentokrát se tandem Daniel Majling – Michal Vajdička nechal inspirovat povídkami U Kanátov a Žiadna radosť, které spojuje tradičně nesentimentální Timravin pohled na rodinné i společenské vztahy, v tomto případě zaměřený na téma rodičů a dětí,” přibližuje Jitka Sloupová.

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského představí v Plzni dokumentární inscenaci Jsme krajina / Příběh lidí, přehrady a času českých tvůrkyň Petry Tejnorové a Marty Ljubkové o vodním dílu Slatinka na středním Slovensku. To sice nestojí, ale jeho budování představuje ekologický a hlavně společensko-politický odraz toho, jak žijeme. „Je to drama občanské zodpovědnosti, individuálních osudů, drama řeky a jejího údolí. Inscenace dává prostor všem stranám konfliktu, ale také samotné přírodě a účinkujícím hercům a herečkám. Výsledek je jevištní esejí o krajině, jíž jsme všichni součástí,” doplňuje Michal Zahálka.

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO_Děti_foto_Collavino (4).jpg

  • SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, Děti (©Collavino)

„Výběr domácích inscenací reflektuje ve zvýšené míře složitost života na této planetě i jejích politických důsledků,“ uvádí dramaturg Jan Kerbr. Z Prahy se představí Divadlo Na zábradlí s inscenaci Vzkříšení (režie Jan Mikulášek), skupina Boca Loca Lab s voicebandovou stylizací Máchova Máje (režie Jiří Austerlitz), Divadlo Minor se zpracováním tradiční pohádkové předlohy Dlouhý, Široký a Bystrozraký (režie Robert Smolík) s Antonií Formanovou, Divadlo v Dlouhé s komorní inscenací Sodoma komora (režie Hana Burešová), Divadlo Letí se satirickou komedií Džípy (režie Martina Schlegelová) a Dejvické divadlo s nejnovější hrou Fifty autora i režiséra Petra Zelenky. Brněnské Divadlo Husa na provázku přiveze inscenaci Jiřího Havelky Vykouření, liberecké Divadlo F. X. Šaldy scénickou koláž Audience a Příjem (režie Břetislav Rychlík), hradecké Klicperovo divadlo černočernou komedii Celý život nestačí (režie Jan Frič), Divadlo Petra Bezruče z Ostravy inscenaci Kafkova Procesu (režie Jan Holec) a Činoherní studio Ústí nad Labem humornou inscenaci Jídelní vůz autora i režiséra Davida Šiktance. Domácí Divadlo J. K. Tyla do programu zařadilo aktuální politický horor a multižánrovou divadelní rekonstrukci Příliš drahý jed (režie Adam Doležal) a Divadlo Alfa působivou inscenaci Putování dobrého Hanse Böhma Evropou (režie Tomsa Legierski), která získala Cenu Erik Českého střediska UNIMA. V rámci epilogu se představí dvě pražská divadla: Divadlo Ungelt s psychologickým dramatem Brácha (režie Pavel Ondruch) a Činoherní klub uvede tragikomedii Babyboom (režie Ondřej Sokol).

TEATR LAZNIA NOWA_NOWY TEATR_Návrat do Remeše_foto_Monika Stolarska (3).jpg
  • TEATR LAZNIA NOWA, NOWY TEATR, Návrat do Remeše (©Monika Stolarska)

„Řada inscenací z naší dramaturgie vznikla za účasti českých a ukrajinských či běloruských tvůrců a odráží současné otázky jako válku, protivládní protesty nebo migraci,” říká Roman Černík, umělecký ředitel Johan z.ú. Taneční inscenace Vyjdu z lesa, vyjmu páteř ze svého hřbetu a budu ji mít místo meče. pro čtyři tanečnice vznikla v rámci platformy Pulsar na základě textu běloruské dramatičky noname67 a opírá se i o přímou osobní zkušenost běloruských tvůrců s potlačenými protesty. Inscenace Language Barrier Equal je výsledkem setkání studentů DAMU a FAMU se studenty z divadelních škol v Charkově, Kyjevě a ve Lvově a věnuje se odlišným jazykům a tomu, jak si porozumět. Inscenace Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum v režii Jany Svobodové vznikla ve spolupráci pražského Divadla Archa s organizací Jam Factory Art Center ve Lvově a na jevišti se potkává pět účinkujících z Irska, Velké Británie, Nizozemska, Švédska a Ukrajiny. Inscenace Přicházejí. Co chtějí? Co chceme? souboru Teď nádech a leť Karolíny Plaché a Davida Zelinky o překračování hranic, státních i svých vlastních se zaměřuje na fenomén uprchlíků. V inscenaci Kytice vol. 2 centra Johan a tvůrčí skupiny okolo Terezy a Petra Vydarených se balady mísí s reálnými zkušenostmi herců v hravém zpracování tak, aby zaujaly mládež a zároveň ji dovedly k nadčasovosti Erbenova díla.

Během festivalu vyrazí divadlo i pod širé nebe: dvakrát na Náměstí Republiky vystoupí italský soubor Ateliercuncheon s inscenací Krysař, ve kterém herci pracují s maskami, s živou hudbou a výjimečnými pohybovými výstupy. Dvojice Bratři v tricku uvede U Branky hravé představení Pošťáci plné situačního humoru, improvizace a prvků nového cirkusu. Na stejném místě pak soubor Holektiv v pouličním představení Lekce špičkování, které spojuje techniku klasického tance s párovou akrobacií a groteskou, nabídne pohled pod záclonku baletního světa. Vstup na tato představení, která jsou vhodná i pro rodiny s dětmi, je zdarma.

Program festivalu dále doplní debaty s tvůrci, panelová diskuse Divadelních novin nebo workshopy divadelní fotografie a videa.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: TEATR WYBRZEZE, Trojanky (©Zsolt Eöri-Szabó)

Podcast