Janáček, Dvořák, ale i Brahms či Rossini

Národní divadlo chystá pro své diváky na červen sérii koncertů.

Náš první operní dům připravil na červen sérii koncertů, na nichž se v historické budově Národního divadla v Praze i v budově Státní opery Praha podělí se svými příznivci a návštěvníky o radost z krásné hudby, kterou můžeme konečně poslouchat živě.

V sobotu 12. června v Národním divadla zazní hudba Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Janáčkova interpretačně náročná kompozice Zápisník zmizelého je už dávno považována za mimořádnou součást světové písňové literatury a řadí se k nejoblíbenějším Janáčkovým dílům. Stejně tak i Otvírání studánek Bohuslava Martinů patří ke skladbám, díky nimž si skladatele zamilovalo již několik generací interpretů a posluchačů.

Ve středu 16. června zazní v Národním divadle Petite messe solennelle Giaocchina Rossiniho. Tato Malá slavnostní mše je ve své neobyčejné noblese jakousi syntézou skladatelova celého díla. Na koncertě společně se Sborem Národního divadla vystoupí výjimečný kvartet sólistů – Petr Nekoranec, Marie Fajtová, Arnheiður Eiríksdóttir a Jiří Sulženko. V obou případech bude Orchestr Opery ND řídit jeho hudební ředitel Jaroslav Kyzlink.

V pátek 18. června od 19.00 rozezní prostory Státní opery Praha díla Johannesa Brahmse, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Koncert bude příležitostí předvést pěvecké schopnosti Sboru Státní opery v pro něj neobvyklém repertoáru a s minimálním nástrojovým doprovodem.

V neděli 20. června se ve Státní opeře uskuteční program nazvaný Brno-Praha-Hollywood. Na koncertě budou představena díla skladatelů 1. poloviny 20. století, jejichž životy zásadně a také velmi rozdílně zasáhl nástup nacistické moci v Evropě - Pavla Haase, Victora Ulmanna, Franze Schrekera, Jaromíra. Weinbergera a Ericha Wolfganga Korngolda. Koncert zároveň uzavře první "sezonu" projektu Musica non grata. Orchestr Státní opery bude řídit její hudební ředitel Karl-Heinz Steffens.


Foto: Profimedia

Podcast