Nezapomenutelní Schulhoff a Venhoda

České muzeum hudby připomíná dvě velké hudební osobnosti

České muzeum hudby otevřelo v červnu dvě menší výstavy, které seznamují návštěvníky s životem dvou našich velmi zajímavých osobností. První z nich je skladatel Ervín Schulhoff a druhou, o dvacet let mladší, varhaník a sbormistr Miroslav Venhoda spojený především se souborem Pražští madrigalisté.

Hudební skladatel a klavírista Ervín (Erwin) Schulhoff (8. června 1894 Praha – 18. srpna 1942 Wülzburg) pocházel z německy hovořící pražské židovské rodiny. Byl otevřený všem uměleckým směrům své doby a jeho dílo prošlo mnoha stylovými proměnami: od pozdního romantismu přes impresionismus, expresionismus, dadaismus, neoklasicimus až po jazz nebo socialistický realismus.

V době první světové války Schulhoff bojoval na ruské a italské frontě. Zážitky z války natrvalo ovlivnily jeho životní a umělecké názory. Stal se uznávaným klavíristou a významným hostem festivalů Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu. Po okupaci Československa chtěl emigrovat do Sovětského svazu. Byl však v Praze zatčen a deportován do koncentračního tábora Wülzburg v Bavorsku, kde zemřel na tuberkulózu. Výstavní připomínku osbonosti Ervína Schulhoffa v Českém muzeu hudby si mohou návštěvníci prohlédnout do 8. srpna.

Muzeum se ale rozhodlo oživit také povědomí o dalším nadaném umělci. V květnu 2022 jsme si připomněli 35. výročí od úmrtí varhaníka, sbormistra, hudebního organizátora Miroslava Venhody (1915–1987), který byl velkým znalcem a popularizátorem staré české hudby. V roce 1973 byl oceněn zlatou pamětní medailí UNESCO.

Vedle koncertní činnosti upozorňuje výstava, jež trvá jen do 11. července, také na Venhodův pedagogický odkaz v provozování staré hudby, které se věnoval nejen sám jako hudebník, ale především v rámci souboru Pražští madrigalisté. Soubor vznikl na konci 60. let a několik let byl propojen s Národním muzeem, kde pořádal koncerty na schodišti historické budovy muzea.

Foto: Profimedia

Podcast