Novoročním koncertem České filharmonie odstartoval Rok české hudby. Pro rok 2024 chystají desítky pořadatelů stovky akcí

Některé významné události připravené pro Rok české hudby shrnula Magdalena Korcová.

ws58lv50-Smetana200-logo-podtitul.png

Letošní rok, rok 2024, je Rokem české hudby. První Rok české hudby se slavil v roce 1924 jako připomínka stého výročí narození Bedřicha Smetany. Letos uplyne 200 let od skladatelova narození a 140 let od jeho úmrtí. Součástí Roku české hudby je proto i Projekt Smetana 200. Jeho cílem je větší propagace Smetanova díla v zahraničí. Rok české hudby se ale zdaleka nezaměří jen na něj, říká obchodní ředitel České filharmonie a ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Michal Medek:
"My jsme vzali Smetanu jako toho hlavního jubilanta, i když jsou tam další výročí, která si připomínáme – Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka… Ale abychom nešli jenom po té klasické obrozenecké tvorbě, je i v zájmu tvůrčího tým, tak především Ministerstva kultury, aby se v rámci Roku české hudby odehrály i některé počiny v soudobé hudby a aby dostala prostor i muzika současná a alternativní."

Beňačková (Pavel Horník).jpg
  • Gabriela Beňačková (©Pavel Horník)

Ambasadory Roku české hudby jsou Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, Klára Gibišová, Jakub Hrůša, Jiří Kylián, Josef Špaček a Pavel Haas Quartet. Logo Roku české hudby a projektu Smetana 200 vytvořilo Studio Najbrt. Koordinátora Roku české hudby a projektu Smetana 200 Marka Šulce těší, že se do dění zapojí velké i menší instituce a pořadatelé napříč Českem.
"Celá řada amatérských sdružení, jsme v komunikaci s muzei, s divadly, se školami, takže věříme tomu, že ten zásah bude opravdu veliký. Chci také zmínit projekt taneční, chystáme taneční soutěž pro mladé amatérské tanečníky."

Jméno Bedřicha Smetany bude letos možná nejčastěji vyslovovaným, nejen na kulturních akcích, v médiích, ve školách... Pojďme si tedy připomenout tohoto významného skladatele období romantismu. Narodil se 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. Hlavní koncertní prostor pražského Obecního domu má název Smetanova síň. Ve skladatelově rodném městě se koná festival Smetanova Litomyšl a v Plzni se každoročně koná Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž. Po Smetanovi jsou pojmenovány rozsáhlý kráter Smetana na planetě Merkur a planetka 2047 Smetana. Festival Pražské jaro začíná každoročně ve Smetanův úmrtní den jeho cyklem Má vlast.

Kirill Petrenko  Fabrizio Bensch Reuters.avif
  • Kirill Petrenko (©Fabrizio Bensch/Reuters)

Pražské jaro bude letos v termínu od 12. května do 3. června. 79. ročník nabídne na pět desítek koncertů. Doplní ředitel festivalu Pavel Trojan.
"Pražské jaro bude v roce 2024 velkou oslavou Roku české hudby a když jsme přemýšleli, jak nejlépe oslavit dvousté výročí od narození Bedřicha Smetany, tak jsme si řekli, když už festival s Mou vlastí zahajovali Vídeňští filharmonikové, tak zbývají Berlínští filharmonikové. A tam máme velké štěstí, že jejich současným šéfdirigentem je Kirill Petrenko, který má velký k české hudbě, a myslíme si, že toto zahájení Pražského jara bude v mnohém přelomové a že to bude jeden z těch historických milníků, ke kterému se budeme i po několika desetiletích vracet."

Festival Pražské jaro chystá i koncertní provedení opery Libuše. Detaily prozradí dramaturg festivalu Josef Třeštík.
"Bude to koncertní provedení opery Libuše v podání České filharmonie, nastudování se ujme Jakub Hrůša, což je v současné době asi nejvýznamnější český dirigent, v titulní roli bude Kateřina Kněžíková a celý ten cast bude, myslím, prvotřídní a mělo by se jednat o takové, řekněme, stěžejní provedení tohoto Smetanova díla; zazní dvakrát. Určitě bych také neměl opominout Pražský filharmonický sbor, který se bude toho provedení účastnit. "

Na Pražské jaro letos do Prahy přijedou i Filharmonický orchestr milánské opery La Scala, Amsterdam Baroque Orchestra nebo legendární belgické Collegium Vocala Gent. To není vše.... Pražské jaro letos podle ředitele Pavla Trojana překvapí i novým projektem pro náctileté s názvem SpringTEEN, který se uskuteční 19. května.
"Je to celodenní program, který se uskuteční v prostorách Anežského kláštera. Chceme využít dispozic tohoto překrásného, takže využijeme všechna pódia, všechny prostory, které Anežský klášter nabízí, Od dvou hodin až do večera tam bude série různých koncertů, které jsou uzpůsobené tomu cílovému publiku; jsou tam koncerty bicích nástrojů, smyčcové kvarteto PKF připravilo program, který se jmenuje Záhada hlavolamu, budou tam nejrůznější workshopy, kde si budou moci vyzkoušet malý orchestr poskládaný z tabletů…"

Smetanova Litomyšl 2022, Foto František Renza.jpg
  • Smetanova Litomyšl (©František Renza)

I pořadatelé festivalu Smetanova Litomyšl ladí na tento rok speciální program k výročí narození a úmrtí hudebního skladatele a litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. Bude uvedena řada jeho skladeb, které se u nás ani na přehlídce často nehrají. Program pro Rok české hudby se podle dramaturga festivalu Vojtěcha Stříteského tvoří několik let.
"Provedeme celý komplet Smetanova jevištního operního díla, bude to poprvé v historii, kdy zazní v rámci jednoho ročníku všechny jeho opery, ale budeme se věnovat také tvorbě komorní, symfonické a tak dále…"

Na Rok české hudby se pečlivě připravila i západočeská metropole. V Plzni se do něj zapojí Divadlo J. K. Tyla i Plzeňská filharmonie. Jako hlavní aktéři se připravovaly dva roky, přichystaly stovky akcí, podle vedoucí odboru kultury města Květuše Sokolové se připojí i další kulturní instituce a hudební spolky z města i ČR.
"Celkově to má být oslava české hudby, a to nejen zejména klasické hudby, ke které se váže většina těch hudebních výročí, ale i oslava české soudobé hudby, a myslím si, že město Plzeň si tím krásně připomene českou hudbu jako celek. A pokud v rámci provedení a pokusu o provedení souborného díla Bedřicha Smetany zapomeneme nějakou miniskladbičku, prosím pěkně, všichni nám to odpusťte, protože hlavním cílem je, aby město ožilo českou hudbou."

Chuhei Iwasaki, Ivan Malý ok.jpg

Chuhei Iwasai (©Ivan Malý)

Plzeňská filharmonie uvede v Roce české hudby všechny Smetanovy symfonické skladby. Pokračuje šéfdirigent Chuhei Iwasaki.
"Budeme hrát českou hudbu nejen významných autorů, ale i soudobých i plzeňských; samé krásné věci, které jsem vybral podle kvality hudby. Československá hudba po druhé světové válce je opravdu bohatá, jen některá díla jsou zapomenutá díky minulému režimu, což považuji za nesprávné, a když se jedná o hudbu krásnou a kvalitní, tak si zaslouží být znovu na pódiu."

Zásadní část díla Bedřicha Smetany uvede i tamní Divadlo J. K.Tyla. Na letošní dramaturgii je právem pyšný ředitel divadla Martin Otava.
"Je to jednou za deset let, je to mezinárodní Rok české hudby, takže jsme připravili tak širokou nabídku, jakou jsem přesvědčen, že nebude mít žádné jiné české divadlo, než Plzeň. Národní divadlo Moravskoslezské Ostrava, festival Smetanova Litomyšl, Plzeňské divadlo – pouze tyto tři instituce provedenou celé Smetanovské dílo, všechny jeho opery, včetně nedokončené skici opery Viola, kterou my uvedeme."

Ceska filharmonie_2016_hi-res_4_(c)_Petra Hajská.jpg
  • Česká filharmonie (©Petra Hajská)

Rok české hudby otevřely včera, prvního ledna v pražském Rudolfinu, dva novoroční koncerty České filharmonie. Orchestr vedl hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša. Celý rok bude na koncerty České filharmonie podle jejího generálního ředitele Davida Marečka bohatý, nejen u nás, ale i v zahraničí.
"Rok 2024 završí Česká filharmonie velkým českým festivalem v newyorské Carnegie Hall, kde uvedeme s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem tři programy s hudbou Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, ale také Gustava Mahlera, který se na území České republiky narodil, a kromě České filharmonie tam vystoupí také například Pražský filharmonický sbor, anebo Pavel Haas Quartet."

Pyšní jsou na svůj program pro tento rok, tedy pro Rok české hudby, také další divadla nebo festivaly. V pátek 6.září začne Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha. Bude nejen oslavou Antonína Dvořáka.

A na jaké další události se letos můžeme těšit?

Na Festivalu Krumlov vystoupí 13. července barytonista Plácido Domingo. Objeví se na festivalu už potřetí, tentokrát vystoupí s českou mezzosopranistkou Ester Pavlů a španělskou sopranistkou Serenou Sáenzovou.

Také šestadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou pod novým organizátorem připomene, že rok 2024 je Rokem české hudby slaveným k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Vystoupí například i operní pěvkyně Gabriela Beňačková či houslista Jaroslav Svěcený.

Úvodní foto: Bedřich Smetana (©Shutterstock)

Podcast