Orchestr BERG zkouší hudebně-taneční představení podle inuitské legendy. Premiéra bude v září

"Recyklované" představení Stále stejný příběh se bude hrát v Divadle Ponec. Hudbu vytvořila Jana Vöröšová, choreografii Mirka Eliášová.

Orchestr BERG a PONEC – divadlo pro tanec otevřou v úterý 5. září 2023 novou sezónu premiérou hudebně-taneční inscenace Stále stejný příběh. Choreografka Mirka Eliášová a skladatelka Jana Vöröšová, která bude také jednou z performerek na jevišti, se inspirovaly starou inuitskou legendou. Zamýšlí se mimo jiné nad touhou žít a přežít i v těžkých podmínkách.

Dávný příběh rezonuje zvlášť v dnešní době plné strachů a neustálého pocitu ohrožení. Pracuje ale i s nadějí – člověk si díky své kreativitě dokáže poradit s nečekanými i náročnými situacemi,“ říká choreografka Mirka Eliášová.

eliášová.jpeg
  • Mirka Eliášová (©David Rajdl)

V představení, jehož tématem je vztah člověka a přírody, se přednostně využívají „recykláty“ – tvůrci se pro ně ponořili do svých skladů, kde na další život čekalo nepřeberné množství materiálů, hudebních nástrojů a dalších předmětů.

Inscenace bude první spoluprací dvou uznávaných umělkyň. Hudební skladatelku s objednávkami od České filharmonie nebo Pražského jara propojil BERG s tvůrčí stálicí české taneční scény. „S oběma spolupracujeme už dlouho, s Janou od dob jejích studií, s Mirkou jsme od roku 2007 vytvořili řadu výjimečných site-specific večerů, mimo jiné v Čistírně odpadních vod nebo v bývalém paláci Elektrických podniků. Jsme rádi, že se nám je podařilo dát dohromady a že si tak dobře porozuměly,“ říká dirigent Peter Vrábel, umělecký šéf orchestru.

vosičková.jpeg
  • Foto ze zkoušky (©Adéla Vosičková)

S Mirkou a Janou jsme si stanovili cíl využít na maximum naše sklady, ve kterých se skrývá ohromné množství pokladů – materiálů, hudebních nástrojů a dalších věcí. Je to kreativní výzva i povinnost vůči naší planetě,“ prozrazuje ředitelka Orchestru BERG Eva Kesslová. Mirka Eliášová doplňuje: „Jde nám především o propojení pohybu a zvuku. Hudebníci mají pohybovou akci, tanečníci se rozezvučí, podle toho jsme je i vybírali. Je to další logický krok naší spolupráce.

Společně s tanečníky a hudebníky bude na jevišti i skladatelka Jana Vöröšová, které je taneční prostředí vlastní: „Nejsem tanečnice, ale chodila jsem tancovat a víc než dvacet let učím na konzervatoři Duncan Centre, takže se na tanec dívám každý den. Je skvělé, že od Mirky dostanu pocitové zadání a realizace je pak už na mně. I proto jsem si pro sebe do představení vybrala akordeon, který je hezky pohybový.“

vorošová.jpeg
  • Jana Vöröšová (©Vojtěch Havlík)

První zkoušky se uskutečnily v březnu, hlavní probíhají nyní o letních prázdninách. Premiéra otevře sezónu divadla PONEC v úterý 5. září. Večerní představení doplní dopolední uvedení pro školy.

vosičková2.jpeg
  • Foto ze zkoušky (©Adéla Vosičková)

Zdroj: TZ

Úvodní foto: © Karel Šuster

Podcast