Pianistka Claire Huangci vystoupí opět v Praze. S mezinárodním orchestrem a ve dvojroli sólistky a dirigentky

Renomovaná americká pianistka se představí pražskému publiku v úterý 17. 10. 2023 v Sále Martinů společně s Komorním orchestrem nadace Animato.

Již počtvrté se vrací do Prahy klavíristka Claire Huangci, absolventka prestižního Curtisova institutu ve Filadelfii v USA a vítězka například Soutěže Gézy Andy nebo Chopinových soutěží v Darmstadtu a Miami. Hrála ve světových sálech jako Carnegie Hall, Konzerthaus Berlin či Labská filharmonie a je zvána na prestižní hudební přehlídky, například na Lucernský festival nebo Verbier Festival.

V úterý 17. 10. 2023 od 19:30 se představí v Sále Martinů - tentokrát nejen jako sólistka, ale také jako dirigentka. Spolu s ní vystoupí Komorní orchestr nadace Animato, který letos tvoří 40 vybraných studentů z akademií a hudebních univerzit z celého světa od Kolumbie, Mexika, několika zemí Evropy až po Taiwan. Původně symfonický orchestr se po covidovém období přetransformoval do komorní podoby, kterou si ponechal i pro letošní evropské turné. Kromě Prahy vystoupí také v Melku, Vídni, Bratislavě a v Salcburku.

Myšlenka vytvoření orchestru z vybraných mladých talentů - původně ze zemí střední a východní Evropy - vzešla v roce 2006 od švýcarské Nadace Animato a projekt se od té doby koná každé dva roky s vybranými sólisty. V souvislosti s válkou na Ukrajině nadace také zřídila program pro mladé hudebníky z řad ukrajinských uprchlíků, kteří nyní pokračují ve studiích ve Švýcarsku. Ti mohou po ukončení studií získat nový nástroj, pokud se rozhodnou po skončení války vrátit domů - nadace tím chce přispět k poválečné obnově Ukrajiny.

Na pražském koncertě zazní Klavírní koncert č. 3 D dur Johanna Sebastiana Bacha a Klavírní koncert c moll č. 24 Wolfganga Amadea Mozarta. Večer uzavře Symfonie D dur č. 2 Ludwiga van Beethovena. Koncert se koná pod záštitou švýcarského velvyslance Philippa Guexe.

Claire Huangci_IMG_2143 Mateusz Zahora_small.jpg
  • Calire Huangci (©Mateusz Zahora)

Úvodní foto: Claire Huangci (©SimonPauly)

Podcast