Plátna pražských kin rozzáří krátké filmy z celého světa

Letos se koná již 18. ročník filmové přehlídky Pragueshorts. Nabídne desítky nejnovějších filmů z celého světa, aktuální domácí tvorbu, ale i časem prověřené tituly, které stojí za připomenutí. Festival představí různorodou paletu snímků od 28. února do 3. března v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Kino Pilotů a Atlas a online na KVIFF.TV od 3. do 17. března 2024.

Pragueshorts je mezinárodní soutěžní festival pořádaný již od roku 2005 týmem MFF Karlovy Vary. Program festivalu je věnován výhradně krátkému filmu rozličných forem i žánrů a každoročně představuje nové trendy, témata a přístupy mladší generace tvůrců.

Pro slavnostní zahájení, které se uskuteční 28. února v Biu Oko, si dramaturgický tým nachystal speciální selekci šesti snímků včetně události loňského festivalu v Cannes, posledního krátkého filmu Pedra Almodóvara Zvláštní způsob života s Ethanem Hawkem a Pedrem Pascalem v hlavních rolích.

Mezinárodní soutěž letos představí celkem 27 filmů v pěti promítacích blocích. Jádro programu tradičně tvoří tři soutěžní sekce: Národní, Mezinárodní a Labo, věnovaná experimentálním snímkům. Tradičně nebudou chybět snímky oceněné na těch nejprestižnějších mezinárodních festivalech.

Z Cannes na Pragueshorts přijíždí Zlatou palmou ověnčený animovaný snímek 27, nezvykle otevřený a provokativní generační autoportrét od talentované režisérky Flóry Anny Budy.

Hlavní cenu na Berlinale získala pozoruhodná filmová esej Housenky, v níž se proplétá stesk, zapomenutá minulost, složitá současnost i ženská témata. Vítěz festivalu v Locarnu Studie o empatii zpochybňuje v lehce ironickém tónu naši skutečnou schopnost vcítit se do druhých.

Dále diváci uvidí například temně humorný western s šokujícím finále Zlatá horečka od oscarového režisérského dua Toma Berkeleyho a Rosse Whitea nebo na cenu Evropské filmové akademie nominovaný surreální snímek Prázdniny plné slunce, ve kterém si britští teenageři užívají na španělských Baleárách slunečních paprsků a věnují se nebezpečnému fenoménu zvanému balkónování.

Mezinárodní porota udělí v rámci sekce jednu hlavní cenu, spojenou s finanční odměnou 3000 eur, a dvě zvláštní uznání.

Foto: ©Pragueshorts/KVIFF

Podcast