Rok české hudby a Smetana200. Rok 2024 bude oslavou českých skladatelů

Za Rok české hudby je považovaný každý rok zakončený číslem čtyři. Bývá věnován české hudbě, protože na čtyřku připadají výročí Antonína Dvořáka (1841-1904), Leoše Janáčka (1854-1928), Bohuslava Martinů (1890-1959) nebo Josefa Suka (1874-1935).

Příští rok navíc uplyne 200 let od Smetanova narození a 140 let od jeho úmrtí. Součástí projektu Smetana200 budou nastudování jevištních a koncertních děl, muzikologická konference či celorepubliková taneční soutěž. Jedním s cílů projektu je i větší propagace Smetany v zahraničí.

Ambasadory Roku české hudby jsou Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, Klára Gibišová, Jakub Hrůša, Jiří Kylián, Josef Špaček a Pavel Haas Quartet. Logo Roku české hudby a projektu Smetana 200 vytvořilo Studio Najbrt.

"V blížícím se výročním Roku české hudby 2024 chceme pochopitelně připomínat Bedřicha Smetanu, ale také chceme poprvé poukázat na šíři a pestrost všech žánrů hudby, které vznikly a stále vznikají na našem území," uvedl Michal Medek, obchodní ředitel České filharmonie a ředitel Smetanovy Litomyšle.

Koordinátor Roku české hudby a projektu Smetana200 Marek Šulc upozornil, že se do projektu zapojují velké i menší instituce a pořadatelé napříč celou republikou. "Nejedná se pouze o hudební akce, jsem v kontaktu i s muzei, divadly, školami a amatérskými spolky. Velké smetanovské přehlídky chystají vedle Smetanovy Litomyšle také operní domy v Ostravě a Plzni a k výročí se připojují pražské i regionální festivaly. Česká televize chystá celovečerní film o Smetanovi," sdělil Šulc.

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. Byl významným skladatelem období romantismu. V letech 1949 až 1992 nesla Smetanovo jméno budova dnešní Státní opery Praha. Hlavní koncertní prostor pražského Obecního domu má název Smetanova síň. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro začíná každoročně ve Smetanův úmrtní den jeho cyklem Má vlast. Ve skladatelově rodném městě se koná festival Smetanova Litomyšl a v Plzni se každoročně koná Mezinárodní smetanovská klavírní soutěž. Smetanovo jméno nese řada pěveckých sborů. Po Smetanovi jsou pojmenovány rozsáhlý kráter Smetana na planetě Merkur a planetka 2047 Smetana.

Mezi příspěvkové organizace a další žadatele na Rok české hudby a projekt Smetana200 rozdělí ministerstvo kultury 200 milionů korun, což je o 150 milionů Kč více než před deseti lety. Ministerstvo vypsalo dotační řízení na akce Roku české hudby, do kterého se příspěvkové organizace a další žadatelé mohou přihlásit do polovina října. Významné akce chystají kulturní instituce nejen v Praze, Brně, Ostravě a Plzni, ale i v dalších regionech České republiky. Novináře o tom dnes informoval generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Rok české hudby 2024 otevře Novoroční galakoncert složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou. Celý projekt završí Týden české hudby v New Yorku v prosinci 2024.

Zdroj: ČTK
foto: Bedřich Smetana (©Wikipedie)

Podcast