V Olomouci opět rozkvete divadlo v mnoha podobách

Ve čtvrtek 9. května začíná 27. ročník mezinárodní nesoutěžní divadelní přehlídky Divadelní Flora. Jeden z největších středoevropských festivalů nabídne divákům na sedm desítek událostí. V tomto ročníku je až do závěru festivalu 20. května zastřešuje letošní motto VOLNOST.

Divadelní Flora má dlouhodobě pověst tematicky vyprofilované přehlídky, v rámci níž můžete shlédnout oceňované činoherní i taneční inscenace, performance, stand-up, operu, besedy, koncerty a řadu dalších doprovodných aktivit.

Každou ročníkovou dramaturgii také charakterizuje jasně artikulovaný leitmotiv. Ten letošní rezonuje všemi inscenacemi hlavního programu, které jej na mnoho způsobů akcentují. Volnost je základní lidskou potřebou, implicitní podmínkou důstojné existence i autentické tvorby. Věříme, že umělecké reflexe palčivých fenoménů současnosti, na něž divadlo přirozeně reaguje, festivalové publikum osloví a také je vyzve k aktivní diskuzi s těmi, jež jsme letos do Olomouce pozvali,“ láká na samotná představení i spoustu festivalových besed a neformálních setkání s umělci a umělkyněmi ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil.

Festival odstartují dvě světové premiéry olomoucké provenience – komponovaný taneční večer Freedom in Motion baletního souboru Moravského divadla (choreografie WHITEflag day Italky Roberty Ferrary a Inventing Freedom Štěpána Pechara), který bude hostit nedávno otevřený Central ve čtvrtek 9. května, a činoherní Tragédi Divadla na cucky a slovenského režiséra Šimona Spišáka o den později. Hned po nich bude jeviště MDO patřit mezinárodnímu ansámblu Schauspielhaus Bochum, jehož inscenace Nový život v režii Christophera Rüpinga 27. Divadelní Floru slavnostně zahájí.

Během dvanácti dnů plných divadelních a hudebních zážitků se na Floře představí výrazní inscenátoři a inspirativní inscenátorky spolu se špičkovými protagonisty a protagonistkami z jedenácti zemí. Přehlídka nabídne v hlavním programu na třicet divadelních produkcí, celkem pozve na sedm desítek akcí.

K největším hvězdám festivalu bude patřit také polský choreograf Maciej Kuźmiński, rakouská taneční skupina Hungry Sharks, francouzská performerka Agathe Tarillon, maďarská choreografka Anna Biczók, moldavská autorka a režisérka Nicoleta Esinencu s kišiněvským teatru-spălătorie, polská dramatička Ewe Benbenek, íránská divadelní a filmová režisérka Sahar Rezaei, zmíněný bochumský soubor nebo činohra Nationaltheater Mannheim.

Po olomoucké malířce Adéle Janské, jejíž ženské portréty loni komunikovaly s mottem Jinakost, festival oslovil jiného zástupce výtvarné scény hanácké metropole – Jiřího Sedláka. „Stejně jako loni dochází i tentokrát k průniku dvou médií – do digitálního grafického designu vstupuje se svými analogovými výrazovými prostředky malíř. Do strohé šablony s faktografickými daty Jiří živelně otiskl naléhavý imperativ,“ komentuje grafik Radim Měsíc ideu vizuálu 27DF, jehož pestrobarevný statement oživil exteriéry univerzitního města.

Foto: taneční inscenace baletního souboru Moravského divadla Freedom in Motion, část Inventing Freedom choreografa Štěpána Pechara) (©Serghei Gherciu)

Podcast