Za výtvarným uměním do Litomyšle

Letošní Smetanova výtvarná Litomyšl nabízí díla Evy Kmentové i Olbrama Zoubka.

V Litomyšli na Svitavsku začal v soboru 12. června festival Smetanova výtvarná Litomyšl. Jeho součástí je i otevřená výstava soch Evy Kmentové a Olbrama Zoubka. Festival do poloviny října nabídne 25 výstav, akcí a prezentací. Přehlídka je tradiční doprovodnou akcí národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který se letos bude konat od 1. do 11. července, a je unikátní počtem zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav. Kromě tradičních expozic ve výstavních síních a galeriích budou umělecká díla k vidění i pod širým nebem.

Dílo Kmentové a Zoubka představuje Galerie Miroslava Kubíka výstavou Lidská důstojnost. Autoři výstavy se snaží najít a představit momenty vzájemné inspirace této tvůrčí manželské dvojice. Výstava zhruba 80 děl se soustřeďuje na období od konce 50. do začátku 80. let minulého století. Ze Zoubkových prací jsou představena díla Strážci, Běžec nebo plastiky ze série Zastřelení. Od Kmentové díla Opuštěný prostor, Lidské vejce či stély s otisky prstů a rtů.

V rámci výtvarného festivalu také začala výstava o historii a budoucnosti Augustovy tiskárny v Litomyšli, jejíž historie sahá nejméně do 15. století. Expozice je na zahradě tiskárny a ukazuje i plány na přeměnu památkově chráněného objektu na kulturní centrum. Hlavní náplní objektu pak bude stálá expozici věnovaná Juliu Mařákovi.

V galerii Pakosta jsou od soboty k vidění skleněné reliéfy Andrey Staškové. Na různých místech v Litomyšli bude mít výstavu svých děl od 20. června umělecký sklář Jiří Pačinek. Regionální muzeum v Litomyšli chystá na 19. června výstavu olejů spisovatelky, herečky a malířky Ivy Hüttnerové. V Městské galerii Litomyšl v domě U Rytířů bude mít od 1. srpna autorskou výstavu nazvanou Časy mezi Časy Veronika Bromová.

Do Litomyšle rovněž připravuje Krištof Kintera sedmimetrovou sochu nazvanou Klacek se modlí. Ztvárňuje klečící figuru, která spíná ruce k nebi. Veřejnosti bude představena 3. července.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast