Káťa Kabanová Simona Rattla a Londýnských symfoniků

Nově vydaná londýnská nahrávka Káti Kabanové je druhým titulem série živých nahrávek Janáčkových oper pod taktovkou Simona Rattla.

Není novinkou, že opery českého skladatele Leoše Janáčka (od jehož narození si připomeneme letos v červenci 170 let) se těší značné oblibě i v zahraničí a zejména ve Velké Británii. Novou nahrávku Káti Kabanové - opery na námět Alexandra Nikolajeviče Ostrovského, která měla premiéru roku 1921 v Brně - 23. února 2024 vydal Londýnský symfonický orchestr pod taktovkou Simona Rattla, jenž byl do loňského roku šéfdirigentem tohoto tělesa.

Záznam byl pořízen v lednu 2023 a vyšel v rámci série živých operních nahrávek LSO Live. Už v roce 2020 vydal Rattle s Londýnskými symfoniky také Příhody lišky Bystroušky.

Rattlovo koncertní pojetí Káti Kabanové sklidilo minulý rok pozitivní recenze. Deník Guardian provedení ocenil pěti hvězdami z pěti, vyzdvihl výkon představitelky titulní role - americké sopranistky Amandy Majeski - a Rattlovo orchestrální nastudování, které „mísí napětí s lyrikou“ a zdůrazňuje „ohromující kontrast krásy a intenzivní tragičnosti.“

LSO_Katya.jpg
  • obal alba (©LSO)

Úvodní foto: Amanda Majeski a Simon Rattle (©Mark Allan)

Podcast