Před 30 lety poprvé zazněla v newyorské Metropolitní opeře opera Rusalka

Rusalka, nejslavnější opera Antonína Dvořáka, zazněla na scéně Metropolitní opery v New Yorku poprvé před 30 lety, 11. listopadu 1993. Stalo se tak celých 58 let po její americké premiéře v sále chicagské sokolovny.

Rusalka byla vůbec první Dvořákovou zpěvohrou, kterou tento přední světový operní svatostánek uvedl. V inscenaci původně vytvořené pro vídeňskou Státní operu a zpívané v češtině, excelovala v titulní roli slovenská sopranistka Gabriela Beňačková.

Americká kritika označila její výkon za klasický a zdůraznila, že "zpívala v nádherně tvarovaných frázích a s přirozenou lehkostí, která v sobě měla velkou autoritu a zároveň dávala její roli nadzemskou křehkost". Dvořák patří v USA k oblíbeným skladatelům. Americká premiéra Rusalky se uskutečnila již v roce 1935 v sále chicagské sokolovny. Lyrická opera Rusalka, kterou Dvořák zkomponoval na libreto Jaroslava Kvapila, je jednou z nejoblíbenějších českých oper. S její proslulostí se může srovnávat snad jenom Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Rusalka měla premiéru 31. března 1901 v Národním divadle. Nejznámější árií z tohoto díla je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém.

Renee Fleming (Rusalka) in Dvořák's Rusalka, 1990 © Gary Smith.jpg
  • Renée Fleming (Rusalka) (©Gary Smith)

Další nastudování Rusalky uvedla Metropolitní opera v letech 2014 a 2017. Ve druhém nastudování ztvárnila roli Rusalky pod vedením rakouského režiséra Otto Schenka světoznámá americká sopranistka Renée Flemingová. Tato umělkyně s českými předky se k roli, o níž řekla, že patří mezi její nejoblíbenější, vrátila v tomto nastudování již poněkolikáté. V posledním nastudování Rusalky z roku 2017 se v titulní roli představila světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová. Obě nastudování se z Metropolitní opery živě vysílala v kinech v USA i v České republice. Rusalka je jednou z Dvořákových oper, které se pravidelně hrají mimo jeho rodnou zemi.

54036-rusalka-kristine-opolais-c-ken-howard-metropolitan-opera7-resized.webp
  • Kristine Opolaisová (Rusalka)(© Ken Howard | Metropolitan Opera)

Zdroj: ČTK
Úvodní foto: Gabriela Beňačková (Rusalka), 1975 (©Pavel Horník)

Podcast