Křídla v Brně opět pročísla divadelní atmosféru

V Městském divadle Brno se uskutečnilo předávání cen divácké ankety Křídla 2022/2023. Vyhlášena byla již po sedmadvacáté. Nejoblíbenější inscenací se stal historický muzikál Devět křížů autorů Petra Štěpána, Miroslava Ondry a Robina Schenka, jenž za hudbu k tomuto dílu obdržel další dvě ceny, nejoblíbenější herečkou pak byla zvolena Kristýna Daňhelová a nejoblíbenějším hercem Libor Matouš.

Tradice divácké ankety o nejpopulárnějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle Brno v roce 1997 a v sobotu 27. ledna 2024 se na Činoherní scéně MdB uskutečnil již 27. ročník, pro který sošky Křídel stejně jako loni vytvořila herečka Radka Coufalová a svým pojetím měly tentokrát znázorňovat rozervanou umělcovu duši.

Scenáristou a režisérem celého slavnostního večera byl letos Petr Štěpán, jenž pro diváky společně se svými vystupujícími kolegy připravil řadu zábavných scének i hudebních čísel, udílením cen pak coby moderátoři provázeli Lenka Janíková a Tomáš Sagher.

Anketní lístky pro divácké hlasování byly zveřejňované v divadelním magazínu Dokořán či přístupné na pokladnách divadla. Diváci je pro vyjádření svého názoru využili v průběhu celého roku v rekordně hojném počtu. Hlasovali pro svého nejoblíbenějšího herce, herečku, ale také režiséra, výtvarníka, hudebníka, tvůrčí počin i jednotlivou inscenaci Městského divadla Brno. A po sečtení všech hlasů byl verdikt jasný.

V kategorii Nejoblíbenější herečka zvítězila Kristýna Daňhelová, Nejoblíbenějším hercem se stal Libor Matouš, Nejoblíbenější inscenací sezóny zvolili hlasující historický muzikál Devět křížů autorů Petra Štěpána, Miroslava Ondry a Robina Schenka, přičemž cenu převzal režisér inscenace Petr Gazdík. Ani autor hudby Robin Schenk však nepřišel zkrátka – obsadil totiž první příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin právě za svou hudbu k historickému muzikálu Devět křížů a stejný názor jako diváci na danou věc měli i jeho kolegové z divadla, a tak Robin Schenk převzal z rukou šéfredaktorky časopisu Dokořán Kláry Latzkové také interní Cenu kolegia revue Dokořán.

Druhou interní cenou, o níž nerozhodují diváci, ale vedení divadla, je pak Cena ředitele, kterou sám ředitel MdB Stanislav Moša udělil a předal Petru Hauskrechtovi, zakladateli a duchovnímu otci brněnského parního pivovaru Hauskrecht, jenž je dlouholetým partnerem divadla.

V rámci slavnostního večera byla také pokřtěna již osmadvacátá Ročenka MdB 2022–2023, která podrobně mapuje uplynulou divadelní sezónu. Za kmotry této významné výpravné publikace letos ředitel Stanislav Moša zvolil právě oceněného Petra Hauskrechta, dále generálního ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka a primátorku statutárního města Brna Markétu Vaňkovou.

Foto: Vítězové ceny Křídla 2022/2023 (©Nikol Wetterová)

Podcast