Symfonický orchestr města Birminghamu přijal dvě mladé dirigentky na asistentská místa

Charlotte Corderoy a Rita Castro Blanco byly oznámeny jako nové asistentky šéfdirigenta Symfonického orchestru města Birminghamu Kazukiho Yamady během této začínající sezóny 2023/2024. Do loňského roku byla žena - Mirga Gražinytė-Tyla - dokonce šéfdirigentkou tohoto britského tělesa.

Symfonický orchestr města Birminghamu (City of Birmingham Symphony Orchestra) patří k významným britským symfonickým tělesům. Má více než stoletou historii a v druhém největším městě Anglie je jednou z předních kulturních institucí. Orchestr je historicky spojen zejména s legendárním dirigentem Adrianem Boultem, dlouhých 18 let však byl jeho šéfdirigentem i Simon Rattle a po něm třeba také Sakari Oramo a Andris Nelsons.

Mezi léty 2016 a 2022 funkci hudební ředitelky a šéfdirigentky zastávala žena - litevská maestra Mirga Gražinytė-Tyla. A ačkoli v dubnu letošního roku na její místo nastoupil opět muž, Japonec Kazuki Yamada, ženské ruce budou v sídle Birminghamských symfoniků třímat taktovku i nadále.

Orchestr v pátek oznámil, že na asistentské dirigentské pozice přijímá od začínající sezóny 2023/2024 hned dvě ženy. Jmenovitě to budou Rita Castro Blanco, jeden z největších dirigentských talentů Portugalska, a Charlotte Corderoy, absolventka varhan na Oxfordské univerzitě a dirigování na Královské akademii v Londýně. Obě by se měly v rámci sezóně podílet na rozmanité škále projektů, včetně mezinárodních turné a světových premiér.

Charlotte-Corderoy.jpg
  • Charlotte Corderoy (©David Churchill)

"Jsem nadšen že se Rita a Charlotte připojí k naší rodině CBSO a - stejně jako já - získají úžasnou příležitost učit se od fenomenálních muzikantů tohoto orchestru a růst společně s nimi. Už na konkurzu jsem viděl jejich vášeň, dovednosti a radost, které využijí při výkonu úloh asistujících dirigentek, a velmi se těším na spolupráci s nimi během následujících 12 měsíců," uvedl šéfdirigent Kazuki Yamada.

kazuki_yamada_41_c_marco_borggreve-2000x1333.jpg
  • Kazuki Yamada (©Marco Borggreve)

Úvodní foto: Rita Castro Blanco (©Neil Gillespie, ROH)

Podcast