Zemřel italský klavírista Maurizio Pollini

Ve věku 82 let v sobotu zemřel Maurizio Pollini. Patřil k předním pianistům druhé poloviny 20. století, věnoval se romantickému repertoáru i soudobé hudbě.

V sobotu 23. března zemřel v Miláně ve věku 82 let světoznámý italský klavírista Maurizio Pollini.

Krátce po studiích na Milánské konzervatoři získal v roce 1960 jako devatenáctiletý první cenu na Chopinově soutěži ve Varšavě, kde o něm tehdy předseda poroty - legendární Arthur Rubinstein - prohlásil, že hraje lépe než kdokoli z porotců. Navzdory tomuto úspěchu však Pollini hned začátkem 60. let omezil své vystupování a věnoval se raději studiu a rozšiřování svého reperotáru. Až v roce 1968 debutoval ve Spojených státech, o šest let později v Japonsku.

Pro prestižní vydavatelství EMI i Deutsche Grammophon natočil celou řadu vynikajících snímků. Nahrával a prováděl díla romantických skladatelů - Schuberta, Beethovena, Brahmse, Chopina nebo Schumanna, věnoval se ovšem také autorům Druhé vídeňské školy a soudobé tvorbě, včetně Pierra Bouleze, Karlheinze Stockhausena nebo Luigiho Nona.

Vynikal perfektní technikou a patřil k moderním a racionálním interpretům, kteří prováděli hudební text s maximální možnou precizností a s doslovným naplňováním požadavků skladatele. Z tohoto důvodu byla zároveň jeho provedení někdy kritizována za přílišnou uměřenost a emocionální odtažitost.

V posledních letech se již potýkal se zdravotními problémy, přesto na svých recitálech stále uváděl náročná díla světového klavírního repertoáru. Jeho syn Daniele Pollini je rovněž aktivním pianistou i dirigentem.

Foto: Maurizio Pollini (© Peter Meisel)

Podcast