"Noste černou za všech okolností", prohlásila Lucy Duff-Gordonová, slavné britská módní návrhářka, která přežila ztroskotání Titaniku

Uznávaná inovátorka v oblasti módních stylů, která stála u zrodu módní přehlídky, propagátorka svůdného spodního prádla a sukní s rozparkem se narodila před 160 lety.

Britská módní návrhářka konce 19. a počátku 20. století Lucy, lady Duff-Gordonová (rozená Lucy Christiana Sutherlandová) se narodila 13. června 1863 v Londýně jako dcera torontského inženýra Douglase Sutherlanda. Její sestrou byla slavná spisovatelka Elinor Glynová. Ve své autobiografii napsala, že byla pokřtěna “Lucy Christiana,” ale “všichni mí blízcí přátelé mi říkali Christiana.” Ve věku osmnácti let byla provdána za Jamese Stuarta Wallace, se kterým měla dceru Esmé. V roce 1888 se manželé rozvedli Lucy zůstala prakticky bez peněz, proto si založila dámské krejčovsktví. O pět let později si pronajala obchod a pracovní prostory na Old Burlington street v Londýně a svůj podnik nazvala “Maison Lucile”.

Šaty, které navrhovala byly zajímavé a originální, a tak si velmi brzy vybudovala pravidelnou klientelu, což jí umožnilo koupit v roce 1897 větší prostory na Hanover Square. Kolem roku 1900 byla už její firma jedním z největších módních domů Londýna pod jménem „The Maison Lucile“. Mezi její zákaznice patřili i britská spisovatelka Margot Asquithová či královna Marie. V roce 1910 si Lucy Duff-Gordonová otevřela pobočku Lucile Ltd. V New Yorku, roku 1912 byl zřízen další salón v Paříži a roku 1915 pobočka v Chicagu.

Lady Duff-Gordonová byla na svou dobu velmi pokroková a proslavila se zejména „emotivními šaty“ a svůdným prádlem. Prosazovala šaty s výstřihy namísto vysokých vyztužených límců obepínajících krk, pohodlnější korsety a svoje modelky neoblékala do dlouhých spodniček. Stála u zrodu "přehlídky figurín", předchůdce moderní módní přehlídky, a vyškolila první profesionální modelky. Byla první anglickou návrhářkou, která dosáhla mezinárodního věhlasu a oblékala klientelu z řad královské rodiny, šlechty a osobností divadelního a filmového světa.

lady-duff-gordon-down.webp
  • Foto (© Kent State University Museum)

Slavné výroky Lucy Duff-Gordonové:

  • Jednoduché šaty nikoho neunaví, natož tak vaše přátele. Takové šaty jsou vždycky v módě, a se slušivým kloboukem a hezkými botami budete vždy elegantně oblečena.
  • Dívka by se nikdy neměla oblékat tak, aby její šaty vyjadřovaly její osobnost.
  • Dívka by na ulici nikdy neměla vzbuzovat sex-appeal.
  • Nikdy by neměla nosit sukně tak krátké, aby odhalila ten kousek nohy nad botou.
  • Jediná věc, která platí v Americe, je nestydatá propagace sebe sama.

S manželem přežili zkázu Titanicu

V roce 1900 se Lucy Duff-Gordonová provdala za skotského aristokrata a sportovce sira Cosmo Duff-Gordona. Společně cestovali na nechvalně proslulém parníku Titanic, na nějž se – aby se vyhnuli pozornosti novinářů – nalodili pod jménem Morgan a Morganová. Spolu s nimi cestovala i návrhářčina sekretářka Laura Mabel Francatelliová. Všichni tři se zachránili v pohotovostním kutru číslo 1 poté, co Lucy odmítla opustit svého muže. A protože poblíž na palubě nebyly žádné ženy, důstojník Murdoch povolil vstup i Cosmovi. člun s kapacitou 40 osob byl spuštěn pouze se dvanácti osobami na palubě.

Podle dobových svědectví si při útěku z Titanicu Lady Duff-Gordonová přes noční košili, kterou měla na sobě, přehodila pouze lehké hedvábné kimono a kožešinový kabát (podle tvrzení její sekretářky byl z krtčí kožešiny, podle Lucy samotné byl z veverek) a kolem hlavy si jako turban omotala šálu. Na nohou bez punčoch měla pouze trepky a s sebou si nesla malou sametovou kabelku se šperky. Většinu šperků však měla uloženou v lodím trezoru, a tak se potopil například její perlový náhrdelník za 50 000 dolarů (nepojištěný), či smaragdové náušnice, které dostala od svého manžela a které byly rodinné dědictví.

Lady Duff-Gordonová zemřela 21. dubna 1935 v pečovatelském domě v Putney na rakovinu prsu, zkomplikovanou zápalem plic. Byla pohřbena po boku manžela v Brookwoodu. Protože nezanechala poslední vůli, vrhli se po její smrti na její pozůstalost přátelé, které její rodina ani neznala. A tak zmizela například její záchranná vesta z Titanicu, kterou si tehdy nechala podepsat od všech osob z jejího záchranného člunu.

Foto: Lucy Duff-Gordonová (©Wikimedia)

Podcast