Nové soubory staré hudby II: Orkiestra historyczna

Orkiestra historyczna - v překladu Historický orchestr - vznikl v roce 2012 v Katovicích díky houslistce Martyně Pastuszkové.

Charismatická krátkovlasá blondýna Martyna Pastuszka řídí svůj orchestr od prvních houslí, v stoje a s nakažlivým entuziasmem. Díky ní patří Orkiestra historyczna známá pod vtipnou zkratkou {oh!} mezi přední soubory na polské scéně staré hudby a opakovaně dostává pozvání z mezinárodních festivalů a prestižních evropských koncertních síní.

Martyna Pasztuska vyučovala dva roky na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a dobré vztahy s naší zemí se odrážejí v častých hostováních jejího orchestru. Její vášní coby sólistky je francouzský repertoár 17. a 18. století a extravagantní houslová literatura italského baroka. Jako koncertní mistryni ji zvou soubory v Paříži, Gentu, Mnichově, Berlíně nebo Kolíně nad Rýnem, kde provádí komorní, vokálně-instrumentální, operní a symfonické programy. A to zdaleka ne jen barokní.

GRZEDZINSKI_20200107_1170.jpg

Snímek zachycuje nedávný koncert {oh!} ve varšavské Národní filharmonii v rámci festivalu Chopin a jeho Evropa. Orchestr na něm provedl díla Cimarosy, Haydna a polského houslisty 19. století Karla Lipińského. I méně známým nebo zcela zapomenutým dílům se v jejich podání daří vdechnout život. Bezprostřední proud energie pulsuje mezi hráči navzájem i mezi pódiem a publikem.

Spolupráce se zmíněným festivalem trvá od roku 2018. Ještě před tím se orchestr stal rezidentem Mezinárodního festivalu staré hudby "All'improvviso" v Gliwicích, kde se zaměřuje na operní tituly - nezřídka jde o novodobé premiéry, jako například Opuštěná Dido D. Sarriho nebo "Arminio" J. A. Hasseho. Obě operní představení (v nichž účinkovali čeští
umělci) se konala také v Praze, Ostravě a Brně. Záznam opery "Gismondo re di Polonia" Leonarda Vinciho vyšlel také na CD.

Následující ukázka je z Mozartova Requiem. Část Recordare zpívají Dorota Szczepańska - soprán, Reginald Mobley - kontratenor, Karol Kozłowski - tenor a Marek Rzepka - bass.

V Praze jim ukradli housle

{oh!} Orkiestra Historyczna dostává pozvání nejvýznamnějších evropských festivalů a koncertních síní, včetně Theater an der Wien, Opera de Dijon, Čajkovského sálu v Moskvě, Kolínské filharmonie, Bayreuthského barokního divadla, HändelFestspiele Halle nebo Bachfestu v Lipsku. Soubor je častým hostem i u nás: pozval jej například Svatováclavský hudební festival nebo Letní slavnosti staré hudby. Na své pražské vystoupení bude ale asi dlouho vzpomínat: během chvíle byly dvěma houslistům z hotelových pokojů zcizeny vzácné nástroje.

Tehdy měl příběh dobrý konec: policie rychle našla pachatele, recidivistu, a oba instrumenty se vrátily svým majitelům.

Foto NIFC - Wojciech Grzędziński

Podcast