Z kresliče hudebním skladatelem. Josef Strauss

Nejen hudební, ale i výtvarné umění měl prostřední ze synů otce valčíku Josef Strauss.

Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského hudebního skladatele Josefa Strausse, který zemřel 22. července 1870. Další výročí tohoto skladatele, a to hned půlkulaté - 195 let - připadá pak hned na následující měsíc. Josef Strauss se totiž narodil 20. srpna 1827.

Josef Strauss se narodil v Mariahilf na území dnešní Vídně, jako druhý syn Johanna Strausse staršího a Marie Anny Streimové a jak známo měl dva bratry – Johanna Strausse mladšího a Eduarda. Jeho otec byl houslistou v populárním tanečním orchestru Josefa Lannera, a poté když se oženil s Marií Annou Streimovou, založil vlastní orchestr a předstihl Lannera v popularitě. Přesto, že byl proti tomu, aby se jeho děti věnovaly hudbě profesionálně, postaral se o to, aby se z chlapců stali zdatní klavíristé. A tak i když Josef – stejně jako jeho bratři - hudební talent po svém otci zdědil, na základě otcova přání šel studovat na polytechnický institut stavební inženýrství a architekturu. Věnoval se i výtvarnému umění a první zaměstnání získal jako kreslič. Zajímavostí nepochybně je, že mj. vynalezl typ mechanického zametacího stroje, který přijalo město Vídeň, a vydal dvě matematické knihy.

Více o osudech tohoto muzikanta prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 22. července v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 24.7. v 9:00 a středu 27.7. ve 22:00.

Foto: Wikipedie

Podcast