Z „tlusté kačenky“ uctívanou operní divou

Výjimečný hlas božské Maria Callas utichl před 46 lety. Proslulá pěvkyně zemřela v pouhých 53 letech. Letos si připomínáme rovných sto let od jejího narození.

V září roku 1977 se uzavřel život výjimečné operní pěvkyně, kterou život od malička tvrdě zkoušel, přesto později byla jednou z nejznámějších a nejvlivnějších operních pěvkyň 20. století. Maria Callas.

Maria Callas se narodila 2. prosince 1923 v New Yorku jako občanka Spojených států amerických do rodiny řeckých přistěhovalců; v roce 1966 se však amerického občanství vzdala a přijala občanství Řecka, země původu svých rodičů. Její otec se jmenoval George Kalogeropoulos a matka Elmina Evangelia rozená Demes, původně Dimitriadou. Do rodného listu pozdější pěvkyně bylo zaneseno jméno Sophie Cecilia Kalos, pokřtěna byla jako Maria Anna Sofia Cecilia Kalogeropoulou, a toto její řecké příjmení její otec posléze zkrátil na Kalos a následně na Callas, aby byla jeho výslovnost v americkém prostředí snazší.

Jakmile její matka zjistila, že si dcera Maria při poslechu rádia a gramofonu ráda nahlas zpívá, rozhodla se, že z ní udělá hvězdu. Maria absolvovala nekonečné hodiny klavíru a zpěvu a ve čtrnácti letech už vystoupila ve dvou školních operních představeních. Přesto musela snášet posměšky od svých spolužáků. Vynikala totiž nejen svým zpěvem, ale i svou tloušťkou, velkým nosem a širokou pusou, proto ji děti přezdívaly „tlustá kačenka“.

Vztahy rodičů Marie Callas byly komplikované a jejich rozpory nakonec skončily rozvodem. V roce 1937 se matka s Marií a její sestrou vrátila do Řecka. Tady Maria vystudovala Athénskou konzervatoř a v dubnu 1939 debutovala na scéně řecké Královské opery jako Santuzza v Mascagniho opeře Sedlák kavalír. Během válečných let v Athénách vystoupila v celkem 56 představeních, v sedmi operních inscenacích a na dvaceti recitálech.

Mladá sopranistka však v Řecku nebyla spokojená a komplikovaný vztah se ctižádostivou matkou vyústil v roce 1945 v její návrat k otci do rodného New Yorku. Ani Amerika ovšem její očekávání nesplnila, a tak se Callas po dvou letech opět vrátila do Evropy. Přijala angažmá ve Veroně a o rok později v Benátkách. Velký vliv na její kariéru měl v této době operní dirigent Tullio Serafin, který se stal se jejím rádcem a přítelem a postupně rozvinul její talent.

Zlom v její kariéře nastal v roce 1949, kdy zpívala roli Brunnhildy ve Wagnerově opeře Valkýra. V té době v divadle zkoušeli zároveň i operu Puritáni Vinceza Belliniho. Hlavní představitelka ovšem onemocněla, Callas titulní part, i přes dosud nedostatečnou znalost italštiny nastudovala během jednoho týdne, a po úspěšné premiéře se z dosud nepříliš známé pěvkyně stala doslova přes noc hvězda. Počátkem padesátých let pak nastudovala s dirigentem Serafinem řadu titulních rolí nejen v Benátkách, ale také v Turíně, Římě a Florencii. V roce 1949 se Maria Callas provdala za podstatně staršího italského podnikatele Giovanni Battistu Meneghiniho, který se stal jejím impresáriem. Kvůli sňatku přijala italské státní občanství a od sňatku až do pozdějšího rozvodu její plné jméno znělo Maria Meneghini Callas. Po svatbě odcestovali manželé do Jižní Ameriky, kde vystupovala s velkým úspěchem v argentinském Taetro Colón.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 1. prosince v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 3.12. v 9:00 a středu 6.12. ve 22:00.

Úvodní foto: Maria Callas (©Victoria & Albert Museum, London )

Podcast