Opera není mrtvá. Nebyla a nebude.

Režisér David Radok mluví o radosti.

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu operní režisér David Radok . Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 9.8. v 19,00. I. repríza v pátek 12.8. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 13.8. v 11,00.

Operní a činoherní režisér, pražský rodák, který v roce 1968 odešel s rodiči do Švédska, kam emigrovala jeho rodina z politických důvodů. 

Jeho otec byl významný režisér a tvůrce slavné Laterny magiky Alfréd Radok, po kterém je dnes pojmenována prestižní divadelní cena. Zpátky do tehdejšího Československa se David Radok vrátil po roce 1990 již jako renomovaný operní režisér. Prošel celou řadou divadelních profesí, byl statistou, kustodem, kulisákem a po několik let asistentem režie. Jako režisér debutoval v roce 1980 v Göteborské opeře s Menottiho inscenací Medium, zde později nastudoval i Bohému, Únos ze serailu, Cestu prostopášníka, Z mrtvého domu, Macbetha a další. Jeho inscenace se hrály v Kodani, Oslu, Berlíně, Drážďanech, Aix-en-Provence, Stockholmu, a také v Tokiu nebo Tel Avivu. Na svém kontě má více než padesát režijních prací, zahrnujících díla od raného baroka až po současnost. Z nich jmenujme např. Dido a Aeneas, Ifigenie na Tauridě, Cesta do Remeše, Rigoletto, La Traviata, Romeo a Julie, Její pastorkyňa, Peter Grimes, Modrovous a Vojcek. Kromě oper režíruje i činohru, např. Euripidovy Trójanky nebo Bulgakovova Molièra. Pro pražské divadlo Na zábradlí napsal společně s Josefem Kroutvorem divadelní hru Josef K. Na stejný text byla napsána opera, která byla o dva roky později inscenována ve Švédsku. Do Prahy se vrátil v roce 1993. V Národním divadle v Praze nastudoval Mozartovy opery Don Giovanni a Kouzelná flétna. Za režii Šostakovičovy opery Lady Macbeth M-cenského újezdu získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2000. O tři roky později dostal cenu ministra kultury "Za přínos divadlu". V Divadle Archa nastudoval v roce 2008 tehdy nejnovější hru Václava Havla Odcházení. V současné době připravuje pro Otáčivé hlediště v Českém Krumlově pastorální komedii Williama Shakespeara Jak se vám líbí.

Je autorem libreta opery Monument skladatele Marko Ivanoviće, která vznikla na objednávku Národního divadla Brno. Námětem opery je osud sochaře Otakara Švece.

Foto: Festival Janáček Brno

Podcast