Skladatel a barytonista Vojtěch Šembera hostem pořadu Hudba v miléniu

O soudobé hudbě s mladým skladatelem a barytonistou, který se zaměřuje především na kompozice pro lidský hlas.

Vojtěch Šembera (*1995) je český skladatel a barytonista, absolvent oboru kompozice na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde v současnosti pokračuje také studiem historické interpretace. Jako interpret i autor se však především zabývá hudbou současnosti. Získal několik ocenění ve skladatelské soutěži Generace a v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka ve svých rodných Karlových Varech.

Jako zpěvák účinkoval mimo jiné s Orchestrem Národního divadla v Praze, s Orchestrem BERG nebo s VENI ensemble. Jeho skladby byly uvedeny například na festivalu Ostravské dny nové hudby a na koncertech Filharmonie Brno, Moravské filharmonie Olomouc či spolku Lieder Company. Coby skladatel a zpěvák v jedné osobě se obzvlášť zaměřuje na práci s lidským hlasem a písňový repertoár. V současnosti působí také jako pedagog zpěvu na Konzervatoři P.J. Vejvanovského v Kroměříži.

Jaký je ho přístup ke komponování? Lákají ho ještě velké operní role? Jak vypadá výuka skladby na ZUŠ? A musí být soudobá klasická hudba nevyhnutelně menšinovou záležitostí?

Nejen na to odpoví Vojtěch Šembera v pořadu s premiérou v úterý 12. prosince od 19:00 a reprízami v pátek 15.12. od 22:00 a sobotu 16.12. od 11:00, v němž zároveň představí i ukázky ze své tvorby.

Foto: Vojtěch Šembera (©Karel Šuster)

Podcast