Alma Ansámbl zahraje hudbu Franze Schuberta a Antonína Dvořáka

Čtveřice vynikajících hráček na smyčcové nástroje přizvala výtečného klavíristu Miroslava Sekeru. Společný program v Anežském klášteře představí na Classic Praha violistka Vera Binarová.

Ve čtvrtek 26. října 2023 se v Klášteře sv. Anežky rozezní hudba Franze Schuberta a Antonína Dvořáka. Členky souboru Alma Ansámbl zahrají Klavírní větu c moll Franze Schuberta a Klavírní kvintet č. 2 A dur Antonína Dvořáka, v němž se ke členkám souboru připojí přední český klavírista Miroslav Sekera. Jedná se úvodní koncert cyklu FOK Obrazy a hudba, a proto se posluchači mohou těšit i na krátkou přednášku kurátorky Národní galerie Moniky Švec Sybolové k obrazu Zátiší s ještěrkou a květinami Schubertovy současnice, malířky Jenny Salmové.

Členky smyčcového souboru Alma Ansámbl Silvie Hessová, Martina Bačová, Věra Binarová a Hana Baboráková Shabuová patří k předním komorním hráčkám a představily se posluchačům doma i ve světě. Hlavní ideou souboru je zachovat uměleckou individualitu sólistek; jejich projekty se neomezují pouze na kvartetní literaturu, ale spojují hudbu i s výtvarným uměním, tancem a divadlem.

S klavíristou Miroslavem Sekerou vystupoval soubor Alma Ansámbl již na mnoha koncertech po České republice. Miroslav Sekera získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí, například první cenu v soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, první cenu v mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu, či druhou v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.

Alma_Rosé_(1906–1944)_1927_©_Georg_Fayer_(1892–1950)_OeNB_12992106.jpg
  • Alma Rosé (©Georg Fayer)

Inspirací k založení Alma Ansámblu se stala osobnost i životní příběh významné hudebnice a houslistky Almy Rosé

Alma Rosé, celým jménem Alma Maria Rosé (Rosenblum) se narodila 3. listopadu 1906 ve Vídni zemřela 4. dubna nebo 5. dubna 1944 v Osvětimi. Její otec Arnold Rosé (Arnold Josef Rosenblum) byl koncertním houslistou, založil ve své době proslulý Rosé kvartet a padesát let byl koncertním mistrem Vídeňských filharmoniků a orchestru Dvorní opery. Její matkou byla sestra jednoho z nejslavnějších rakouských skladatelů Gustava Mahlera. Alma se od dětství učila hře na housle pod vedením svého otce a již na počátku 20. let začala pravidelně vystupovat.

V roce 1930 se Alma Rosé provdala za českého houslistu Vášu Příhodu, žili spolu střídavě v Čechách a na koncertních turné. V roce 1935 se manželé rozešli. Roku 1932 založila populární ženský orchestr Wiener Walzermädeln, na jehož repertoáru byla klasická i operetní hudba a jenž slavil úspěchy po celé Evropě.

Po obsazení Rakouska nacisty v roce 1938 rodina Roséových emigrovala do Londýna, nicméně Alma se rozhodla vrátit na pevninu. Dostala azyl v Nizozemí a snažila se koncertovat. Přesto, že se fiktivně provdala za nizozemského inženýra, musela koncem roku 1942 na falešný pas uprchnout. Na francouzsko-švýcarských hranicích byla ovšem zadržena a po několika měsících ve francouzském táboře Drancy byla v červenci 1943 odvezena do Osvětimi. Zde byla poté, co vedení tábora odhalilo její pravou identitu, dosazena do pozice kapelnice táborového vězeňského ženského orchestru. V táboře přežila Alma pouze jediný rok; v dubnu 1944 náhle záhadně zemřela, pravděpodobně po pozření otráveného jídla.

Více o osudech Almy Rosé, projektech Alma Ansámblu i spolupráci s Miroslavem Sekerou prozradí violistka souboru Věra Binarová v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 22. října v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 23.10. v 11:30.

Úvodní foto: Věra Binarová (©Adriana Voráčková)

Podcast