Čím přispějí Pražští symfonikové k Roku české hudby?

Dramaturg FOK Martin Rudovský oslovil čtyři světové dirigenty, aby v rámci orchestrálních řad provedli svému srdci blízká díla českých skladatelů. Připraveny jsou i komorní projekty, které oslaví v roce 2024 Rok české hudby.

Rok 2024 je Rokem české hudby. Co připravil pro své příznivce Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK?

Dramaturg Martin Rudovský připomíná, že i Pražští symfonikové v Roce české hudby slaví. Orchestr byl totiž založen v roce 1934, a tak si letos připomíná 90. výročí svého vzniku. Zakladatelem tělesa byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Domácím pódiem orchestru se již od počátku stala Smetanova síň Obecního domu. Původně však nebyla aktivita orchestru vymezena pouze koncertní činností – zkratka FOK symbolizuje jeho někdejší aktivity v prvních letech existence (film – opera – koncert). V roce 1952 se orchestr stává reprezentačním koncertním tělesem hlavního města Prahy a získává nový název: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Uměleckou dráhu orchestru zásadně ovlivnily epochy, pod nimiž jsou podepsáni šéfdirigenti Václav Smetáček (v čele orchestru stál v letech 1942 – 1972), Jiří Bělohlávek (1977 – 1989) a Serge Baudo (2001 – 2006). Kromě nich profil tělesa pomáhali utvářet šéfdirigenti Ladislav Slovák, Petr Altrichter, Martin Turnovský, Gaetano Delogu i další dirigenti, kteří s orchestrem dlouhodobě spolupracovali, zejména Václav Neumann, Zdeněk Košler a Vladimír Válek, Jiří Kout či Serge Baudo a Pietari Inkinen. A pochopitelně i současný šéfdirigent Tomáš Brauner.

FOK čerpá z bohatství odkazu českých velikánů zcela pravidelně a v každé sezóně. Co bude v roce 2024 jeho příspěvkem k Roku české hudby a které tituly si oslovení zahraniční hostující dirigenti z české hudby vybrali?

Prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 21. ledna v 16:30. Reprízu si poslechněte v pondělí 22. ledna 2024 v 11:30.

Foto: Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Podcast