Jiří Pavlica slaví sedmdesát. Gratulační koncert připravil i s Pražskými symfoniky

V prosinci letošního roku se český houslista, aranžér, skladatel a vedoucí proslulé české kapely Hradišťan Jiří Pavlica dožívá významného životního jubilea, sedmdesáti let. V rámci oslav vystoupí s Hradišťanem i řadou předních českých orchestrů po celé republice. 28. listopadu zahraje s FOK ve Smetanově síni Obecního domu.

Jiří Pavlica vystudoval hudební vědu a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a obor housle na konzervatoři v Brně u Pavla Kyncla a Stanislava Tomáška. Kompozici studoval soukromě u Jaroslava Krčka, vzdělání si dále rozšířil studiem skladby na JAMU u Arnošta Parsche a Zdeňka Pololáníka.

Od roku 1978 stojí v čele hudebního souboru Hradišťan a původně folklorní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení a dramaturgie proměnila v alternativní hudební seskupení, které obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby. Primární je v jejich hudbě bez ohledu na hudební žánry a proudy vždy samotné hudební sdělení, poselství a soubor je už dlouhá léta právem považován za originální fenomén české kulturní scény.  

Jiří Pavlica má za sebou výraznou hudební činnost: bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí. Jeho práce získala četná odborná ocenění (cena Českého hudebního fondu, ceny z mezinárodní rozhlasové soutěže Prix Bratislava, cenu nezávislých novinářů Žlutá ponorka aj.), několik „zlatých desek“ za nejprodávanější alba (např. Ozvěny duše, Mys Dobré naděje – ve spolupráci s jihoafrickým multiinstrumentalistou Dizu Plaatjiesem) a „platinovou desku“ (O slunovratu – na verše Jana Skácela).

Jiří Pavlica i Hradišťan během doby své umělecké činnosti spolupracovali s řadou výtečných orchestrů - Filharmonií Brno, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií, Komorním orchestrem Leoše Janáčka Ostrava, soubory Bambini di Praga, Spirituál kvintet i osobitými sólisty, k nimž patřili a patří například Emil Viklický, Vlasta Redl, či Alistair Anderson z Velké Británie, Yas Kaz z Japonska, nebo Dizu Plaatjies z Jihoafrické republiky.

Jiří Pavlica se autorsky uplatňuje rovněž v oblasti volné soudobé tvorby. K jeho nejvýznamnějším kompozicím se řadí například Missa brevis pastoralis, Oratorium smíru, suita dialogů Chvění, oratorium Porta peregrinorum či Svatojánské vigilie, které měly premiéru 8. června 2016 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

h-tisk32.jpg
  • Hradišťan (©Hradišťan)

V rámci oslav letošního životního jubilea se uskuteční řada koncertů po celé České republice, na nichž vystoupí vedle Jiřího Pavlici a Hradišťanu i řada hostů - ať už orchestrů, pěveckých sborů, či Pavlicův syn, výtečný mladý houslista Marek Pavlica.

Ke zcela pravidelným a dlouhodobým hudebním partnerům Hradišťanu a Jiřího Pavlici patří i Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, s nímž Jiří Pavlica vystoupí v úterý 28. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu.

Na které vzájemné projekty s FOK Jiří Pavlica rád vzpomíná a co pro Prahu připravil? Jaké jsou inspirační zdroje jeho kompozic? I to Jiří Pavlica prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 19. listopadu v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 20.11. v 11:30.

Úvodní foto: Jiří Pavlica (©Hradišťan)

Podcast