Týdenní pocta komořině. Mezinárodní hudební festival Kutná Hora

Ve vzdálenosti kolem osmdesáti kilometrů od Prahy se rozkládá jedno z nejúžasnějšího českých měst. Dvacetitisícová Kutná Hora, jejíž historické centrum je po právu zapsáno na seznamu památek pod záštitou UNESCO. Spletí starodávných uliček se tam dá toulat od jednoho architektonického skvostu ke druhému. Všemu vévodí gotický skvost, vypínající se nad městem. Chrám svaté Barbory.

A právě do něj, i když nejenom do něj, umístil violoncellista Jiří Bárta svůj Mezinárodní hudební Festival Kutná Hora, který je od roku 2008 nejen kulturní ozdobou města, ale i jednou z nejvýznamnějších přehlídek komorní hudby v České republice.

S výjimkou dvou covidových let, kdy musel být přesunut na konec srpna, se Mezinárodní hudební festival v Kutné Hoře koná vždy počátkem června. Kromě skvělé hudby nabízí v termínu, kdy ještě nehrozí prázdninový nával turistů, možnost si vychutnat atmosféru města. A propojit tento denní zážitek s tím, co nabízí festival během večerů.

profimedia-0006984693 chrám sv. Barbory 2.jpg

Mluvě o velkolepém chrámu sv. Barbory, ocitnout se v jeho blízkosti není jen příležitostí k úžasu nad touto dechberoucí církevní stavbou, ale též k porozumění místu, kde se nachází. Vždyť je symbolické pro město i jeho dějiny. Původně tady, na ostrohu nad říčkou Vrchlicí, stávala kaplička zasvěcená patronce horníků svaté Barboře. Poté, ke konci čtrnáctého století, se ovšem Bratrstvo Božího těla rozhodlo, že je zde záhodno vybudovat cosi mnohem mohutnějšího, okázalejšího.

Mniši netušili, že budování, které bylo zahájeno v roce 1388, se protáhne na dlouhých sto sedmdesát let. Výsledek, na kterém se podílely stavitelské pojmy tehdejší doby, ovšem stojí za to. Petr Parléř, Matěj Rejsek a Benedikt Rejt jako by si zde podali ruce a v návaznosti jeden na druhého vytvořili ikonické dílo. Dnešnímu oku později vcelku nenásilně upravené Josefem Mockerem do finální podoby, která se zrodila v letech 1884 až 1906.

Hudba zní v chrámu velkolepě, což by mohlo svádět k tomu, že bude provozována jen s povinnou úctou, bez vybočení a výbojů. To by ovšem garantem festivalové dramaturgie nesměl být umělec svérázný i svébytný. Virtuóz Jiří Bárta.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 10. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 13. 4. v 22:00 a v sobotu 15. 4. ve 13:00.

Foto: Chrám sv. Barbory, Kutná Hora (©Profimedia)

Podcast