Co poslouchá Daniel Matoušek? Z archivu osobností

Český tenorista Daniel Matoušek přes svůj mladý věk vystupuje již v mnoha produkcích zejména pražského Národního divadla. Dokonce se nedávno stal i členem ansámblu. Co rád poslouchá nebo dělá ve volných chvílích? Jakým dalším uměleckým profesím kromě zpěvu se věnuje? I to se dozvíte v rozhovoru pořadu Z archivu osobností s Ivanem Dlaskem.

Umělecká cesta Daniela Matouška začala v Národním divadle v Praze už před téměř deseti lety: 20. března 2014 zde debutoval v roli Pepíka v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky a poté zde hostoval jako Podivín (Prokofjev: Láska ke třem pomerančům) a První bratr (Weill: Sedm smrtelných hříchů). Vystupoval v Severočeském divadle Ústí nad Labem a v Magdeburgu jako Tamino (Kouzelná flétna), v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako Lindoro (Italka v Alžíru), v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Don Ramiro (Popelka), v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích jako Ferrando (Così fan tutte) a v Moravském divadle Olomouc mj. jako Jaquino (Fidelio) a Nadir (Lovci perel); role Nadira mu vynesla širší nominaci na Ceny Thálie za rok 2019.

Představil se také v Národním divadle Brno (naposledy například v Roli Fentona ve Verdiho opeře Falstaff) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Absolvoval mistrovské kurzy Evropské hudební akademie pod vedením Wolfganga Scheidta, Evy Randové a Norberta Baxy a mistrovské kurzy Carangelo Belcanto Academy v italské Cornudě. Studijně spolupracuje též pod vedením Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové.

Tenorista Daniel Matoušek je od sezony 2022/23 sólistou Opery Národního divadla. Zde ho v nadcházející sezoně čeká například Rinuccio v Pucciniho Gianni Schicchi (režie David Radok), Beppe v Komediantech (režie Ondřej Havelka), Tamino v Kouzelné flétně (režie Václav Morávek) Láska ke třem pomerančům nebo Italský zpěvák v Růžovém Kavalírovi (režie Andrease Homokiho) a další.

Daniel_Matousek_IMG_8076_foto_Denisa_Grossova-scaled.jpg

Své současné a nejbližší aktivity přiblíží Daniel Matoušek v pořadu s premiérou ve čtvrtek 29. června v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 2. 7. v 10:00 nebo v úterý 4. 7. ve 22:00.

Foto: Daniel Matoušek (©Denisa Grossová)

Podcast