Herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořeny. Hana Frejková na Classic Praha

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude česká herečka a zpěvačka německo-židovského původu Hana Frejková, rozená Hannah Elizabeth.


Hana Frejková
pochází z umělecké rodiny. Narodila se v Londýně, kde byli její rodiče v emigraci. Její otec Ludwig Freund byl židovský Němec a její matkou byla herečka Alžběta Frejková, rozená Elisabeth Henke-Warnholtz. Československo opustili v roce 1938 a žili ve Velké Británii, kde se zapojili do protifašistického odboje.

Krátce po narození Hany Frejkové se po skončení druhé světové války rodina vrátila do Československa; otec Ludwig Freund tehdy přijal počeštěné jméno Ludvík Frejka a pokračoval v práci pro Komunistickou stranu a v letech 1948-1952 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky jako přednosta národohospodářského odboru. Ve vykonstruovaném soudním procesu s Rudolfem Slánským byl odsouzen k trestu smrti a v prosinci 1952 popraven, Hana pak s matkou musela opustit Prahu a žily v pohraničí.

Později Hana Frejková vystudovala gymnázium v Jablonci nad Nisou a po absolvování DAMU našla své první profesionální angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Poté vystřídala řadu dalších scén, řadu let hrála v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně, od roku 1986 působí jako herečka na volné noze a hostuje v různých pražských divadlech. Díky svému původu se také dlouhodobě věnuje zpřístupňování židovské kultury, mj. jako interpretka židovských písní.

V roce 2007 vydala Hana Frejková autobiografickou knihu Divný kořeny, v níž otevřeným způsobem vzpomíná na své vlastní mládí a herecké začátky včetně zkušeností s drogami a alkoholem, především ale píše o nevšedních osudech svých rodičů a pohnuté poválečné době.

Více prozradí v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 17. srpna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 20. 8. v 10:00 nebo v úterý 22. 8. ve 22:00.

Foto: Hana Frejková (©Jan Bartoš)

Podcast