Jiří Bubeníček připravuje představení podle slavného Felliniho filmu

Na začátku března bude mít premiéru nové představení Pražského komorního baletu La Strada, strhující příběh o lásce a krutosti z cirkusového prostředí podle stejnojmenného snímku Federica Felliniho. Nejen o něm bude mluvit na Classic Praha jeho spolutvůrce, světově proslulý tanečník Jiří Bubeníček.

La Strada 2.jpg

Mezinárodně uznávaný choreograf Jiří Bubeníček byl v průběhu své předchozí téměř pětadvacetileté taneční kariery jedním z nejlepších baletních sólistů světa. Jeho vystoupení vždy vyvolávala bouřlivé nadšení: mezi mezinárodní hvězdy ho dovedlo jeho jemné hudební cítění spolu s jedinečnou taneční technikou a hereckým instinktem. Choreograf John Neumeier pro něho vytvořil v Hamburském baletu řadu rolí, z nichž se až legendárním stalo jeho ztvárnění slavného tanečníka Václava Nižinského v představení Nijinsky.

V Hamburském baletu Jiří Bubeníček tančil v letech 1993-2006 (z toho od roku 1997 jako první sólista), poté se stal prvním sólistou baletního souboru Semperovy opery v Drážďanech. Zde tančil až do roku 2015 velké množství rolí v dílech známých choreografů  (např. Petipa, Fokine, Balanchine, Cranko, MacMillan, Kylián, Inger, Forsythe, Godani, Celis), včetně choreografií uměleckého ředitele souboru Aarona S. Watkina.  Jako sólista hostoval po celém světě: kupříkladu v pařížské Opeře tančil roli Armanda v Neumeierově baletu Dáma s kaméliemi s nejvýznamnějšími  balerínami té doby. Za tuto roli získal mimořádné ocenění „Benois de la Danse“. Z celé řady dalších cen , které během kariéry získal, připomeňme ještě například cenu „Espèces“ na mezinárodní baletní soutěži Prix de Lausanne, nebo Cenu Mary Wigman, kterou uděluje Semperova opera v Drážďanech.

Od roku 1999 se Jiří Bubeníček začal vedle své kariéry tanečního umělce věnovat také choreografii. Seznam jím vytvořených choreografických děl je skutečně působivý: obsahuje přes šedesát titulů, a to od tanečních miniatur přes spíše abstraktní choreografie až po celovečerní dějové balety. Mezinárodní uznání získává zejména jako choreograf - vypravěč příběhů. Mezi úspěšné inscenace patří například balet Anita Berberová – královna noci (Anita Berber – Göttin der Nacht, 2016), Doktor Živágo (Doctor Zhivago, 2016), Piano (The Piano, 2018), Proces (Processen, 2019) a Popelka (Cinderella, 2019). Za svůj balet Carmen (2019) byl choreograf vyznamenán cenou „Europa in Danza“, jednou z mnoha, které mu byly v průběhu času uděleny.

La Strada.jpg
  • La Strada (©Pražský komorní balet, Jan Chaloupka)

Nyní s Pražským komorním baletem chystá nové představení La Strada na motivy stejnojmenného filmu Federica Felliniho. Spolupracuje na něm se svou manželkou, kostýmní výtvarnicí Nadinou Cojocaru. Světová premiéra představení se bude konat 10. března 2024 v Divadle na Vinohradech.

Více prozradí Jiří Bubeníček Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archivu osobností. V premiéře ve čtvrtek 25. ledna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 28. 1. v 10:00 nebo v úterý 30.1 . ve 22:00.

Úvodní foto: Jiří Bubeníček (©Darja Štravs Tisu)

Podcast