Pavel Kosatík připravil pro Rok české hudby novou monografii o Bedřichu Smetanovi

Jako každý rok se čtyřkou na konci bude i rok 2024 Rokem české hudby. V jeho rámci si budeme připomínat hned několik významných „čtyřkových“ výročí českých velikánů, ať už to bude Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Josef Suk, či Leoš Janáček.

Rok české hudby zahájí Novoroční galakoncert složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou. Ukončí jej Týden české hudby v New Yorku v prosinci 2024. Ambasadory Roku české hudby budou operní pěvci Gabriela Beňačková, Pavel Černoch, klavíristka Klára Gibišová, dirigent Jakub Hrůša, choreograf Jiří Kylián, houslista Josef ŠpačekPavel Haas Quartet.

stažený soubor.jpg

Jednou z nejvýznamnějších akcí roku 2024 bude bezpochyby projekt Smetana200, protože v roce 2024 uplyne 200 let od narození českého velikána Bedřicha Smetany, skladatele, který položil základy české hudby a v širším kontextu i české kultury. Kromě celé řady akcí, které se budou na jeho počest konat po celé republice a přinesou stovky koncertů, divadelních představení i dalších doprovodných projektů, vyjde i monografie, kterou o Bedřichu Smetanovi připravuje český spisovatel, scénárista a publicista Pavel Kosatík.

Pavel Kosatík je autorem celé řady biografických a literárněhistorických knih, které se zabývají novodobou českou historií, například Osm žen z Hradu, „Člověk má dělat to, nač má sílu“ – Život Olgy Havlové, Jan Masaryk – Pravdivý příběh, Ferdinand Peroutka – Pozdější život, Fenomén Kohout, Menší knížka o německých spisovatelích z Čech a Moravy, Ferdinand Peroutka – Život v novinách, Gottwaldovi muži, Sulek maluje. V roce 2006 mu také vyšla „kolektivní biografii“ Šestatřicátníci (Václav Havel, Josef Topol, Věra Linhartová, Jiří Kuběna, Viola Fischerová, Pavel Švanda a další).

V pořadu Z archivu osobností, prvním v roce 2024, probere Ivan Dlask s Pavlem Kosatíkem některé z projektů, které se pro Rok české hudby chystají, i novou knihu, kterou Pavel Kosatík o Bedřichu Smetanovi připravil.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 4. ledna 2024 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 7. 1. v 10:00 nebo v úterý 9. 1. ve 22:00.

Úvodní fot: Pavel Kosatík (©Jan Bartoš)

Podcast