Tereza Kramplová vystudovala klavír a hudební management. Nyní už léta stojí v čele festivalu Za poklady Broumovska

Devatenáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska má ambici ukázat domácí hudbu v kontextu historie a současnosti a v Roce české hudby přivítá nejen řadu významných zahraničních interpretů, ale tradičně podpoří i domácí soudobou tvorbu. Nedílnou součástí kulturní nabídky na Broumovsku jsou i Letní hornové kurzy a klavírní soutěž Broumovská klávesa.

DSN04661_m.jpg
  • Tereza Kramplová (©archiv Terezy Kramplové)

Ředitelka festivalu Za poklady Broumovska Tereza Kramplová se klasické hudbě věnuje celý život. Vystudovala hru klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je uměleckou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

prague-cello-quartet-foto-eduard-skolnik-3.jpg
  • Festival Za poklady Broumovska (©Eduard Školník)

Festival Za poklady Broumovska otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů a přináší pravidelné podvečerní koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Výtěžek dobrovolného vstupného putuje na péči o architektonicky unikátní kostely, které se zrodily v autorské dílně slavných architektů Dientzenhoferů.

V Roce české hudby bude mít 19. ročník festivalu Za poklady Broumovska ambici ukázat domácí hudbu v kontextu historie a současnosti a vyzdvihne fakt, že česká hudba je významný vývozní artikl a je zároveň i bodem zájmu mnoha zahraničních umělců. Během festivalu se představí například finská flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni, polské dechové kvinteto Cracow Quintet, hornisté Luca Benucci z Itálie, Ricardo Matosinhos z Portugalska, nebo polský dirigent Jan Miłosz Zarzycki s Filharmonií Hradec Králové.

Festival Za poklady Broumovska se také snaží podporovat domácí soudobou tvorbu a spolupracuje s významnými českými skladateli jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek, či Jan Kučera, kteří během posledních tří let zkomponovali na objednávku festivalu inspirativní premiéry, díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Nejinak tomu bude i v roce 2024, kdy rezidenturu přijala významná česká skladatelka Sylvie Bodorová.

Rezidenčním umělcem bude pro rok 2024 německý klavírista Matthias Kirschnereit, který uvede jak skladby Sylvie Bodorové, tak dalších českých autorů.

Na festivalu vystoupí též řada domácích renomovaných umělců a souborů – Filharmonie Hradec Králové, Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Tomáše Braunera.

Nedílnou součástí letního kulturního dění jsou i Letní hornové kurzy, které se v Broumově budou konat na přelomu července a srpna už po desáté. Účastníky kurzů přivítají čeští i zahraniční lektoři v čele se sólohornistkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Zuzanou Rzounkovou; součástí programu budou nejen samostatné lekce, komorní hra a hra orchestrálních partů, ale i alternativní doprovodný program - prohlídky kláštera, meditace, interaktivní prohlídky středověké klášterní písárny, či výstava lesních rohů.

Po čtrnácté se letos také uskuteční mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy ve věku do 17 let Broumovská klávesa, jejímž uměleckým ředitelem je klavírista Ivo Kahánek. Bude se konat ve dnech 3.-5. května 2024 a její tradiční součástí je slavnostní koncert laureátů, který je plánován na podzim 2024.

Broumovká klávesa.jpeg
  • Broumovská klávesa (©archiv festivalu)

Kde se vzala u Terezy Kramplové náklonnost k hudbě a láska ke klavíru? Jaké ambice má festival Za poklady Broumovska a jak se během uplynulých let proměnil a rozvinul?

I o tom bude řeč v dalším pořadu Z archivu osobností, do něhož si Terezu Kramplovou pozvala Martina Klausová.

Premiéra je připravena na čtvrtek 18. dubna od 19 hodin a reprízami v neděli 21.4. od 10.00 a úterý 23.4. od 22.00.

Tereza Kramplova portret ok.jpg
  • Tereza Kramplová (©archiv Terezy Kramplové)

Úvodní foto: Tereza Kramplová (©archiv Terezy Kramplové)

Podcast