Europark Art zve na prodejní výstavu slovenské malířky a grafičky Kamily Štanclové

Výstava slovenské malířky a grafičky Kamily Štanclové se v Europarku uskuteční ve dnech 6.4. až 7. 5. 2023.

V dubnu se v rámci úspěšného projektu Europark Art v Obchodním centru Europark uskuteční již devátá umělecká výstava, tentokrát z tvorby uznávané slovenské malířky a grafičky Kamily Štanclové. V pasáži začne ve čtvrtek 6. dubna. Výstava je prodejní, všechna díla je možné zakoupit v Europarku Praha Štěrboholy.

Kamila Štanclová

Malířka, grafička a ilustrátorka Kamila Štanclová se narodila 26. března ve Zvolenu. V letech 19 60 až 1964 studovala na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě. V letech 1965 až 1971 studovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, na Oddělení volné grafiky a knižní ilustrace u prof. Vincenta Hložníka. V roce 1971 obhajuje diplomovou práci - bibliofilií Robinsona Jefferse: Básně z Jestřábí věže, v technice dřevorytu, cyklem leptů a barevných litografií „Dny a sny“ a cyklem linorytů na téma francouzské revoluce. Získává mimořádnou cenu VŠVU za školní rok 70/71. Po absolvování školy působí jako umělec ve svobodném povolání a věnuje se grafice, kresbě, malbě, ilustraci a známkové tvorbě.

Svou tvorbu prezentovala na mnoha autorských výstavách v různých městech doma a v zahraničí: Bratislava, Praha, Moravská Třebová, Olomouc, Liberec, Karlovy Vary, Poprad, Opava, Vídeň, Mnichov, Augsburg, Lier, Antverpy, Bologna, Řím, Tokyo, Shiga, Taipei, a jiné. Spolupracovala se spoustou vydavatelství doma a v zahraničí. Je třeba zmínit Finský epos Kalevala, Panáček v písku od L. Devetachové a Čaroděj ze země OZ od L. Franka Bauma. Jeden z jejích důležitých projektů byly ilustrace ke kompletnímu vydání pohádek H.Ch. Andersena ve vydavatelství Brio Praha, které ilustrovala spolu s manželem.

Výstava je sestavena jako retrospektivní pohled na grafickou tvorbu autorky, převážně v technice barevného leptu a v malbě. Ve výstavní kolekci je zahrnutý také výběr z nejnovějších prací, z cyklu Tanec s vlky, které byly oceněny cenou Quantarex Cash Award na Celebrating Print Competition v New Yorku v roce 2014.

Nejdůležitější ocenění za výtvarnou tvorbu na Premi Catalonia d ´il Lustracio v Barceloně /1986/, Cena Ludovíta Fullu /1998/, Bratislava, Grand Prix na Bienále knižní ho umění v Martině /1995/, Cena UNICEF na Veletrhu dětské knihy v Bologni /1995/, Cena na Bienále grafické ho umění v Bělehradě /1995/, 4.místo na Grand Prix de l´exposition WIPA ve Vídni /2013/, a mnohé další.

Kamila Štanclová žije a tvoří v Bratislavě.

Podcast