Flashback březen 2022

Měsíc březen je za námi a my se teď podíváme, jaké zanechal pomyslné stopy.

Národní divadlo v Praze uvedlo 3. března filmovou premiéru divadelní inscenace Idiot podle románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Po premiéře a několika reprízách ve Stavovském divadle se snímek dostává i do filmové distribuce a lidé ho mohou navštívit ve vybraných kinech. Jak snímek vznikal, prozradil rádiu Classic Praha představitel hlavní role, herec Patrik Děrgel:
„Film zůstane jako film, to nikdy nebylo nazkoušeno jako inscenace. My jsme začali číst a do toho přišel covid. A pak jsme začali číst podruhé a přišel druhý covid. A potřetí si myslím, že jste také ještě zkusili, četli jsme třeba dva dny a přišel covid… A pak už jsme to nezkoušeli a rovnou se to přepsalo na film , no a pak jsme se sešli se štábem a prostě se to natočilo. Takže žádná verze divadelní vlastně neexistuje.“

O den později, tedy 4. března se v pražském Rudolfinu předávaly ceny Český lev. Nejlepším filmem se stal Zátopek Davida Ondříčka; získal celkem 8 sošek. A jednu z nich má doma představitel hlavní role Václav Neužil:
„Nějaká herecká potřeba nebo i tréma, která právě, jak řekl David, abych ho nepředváděl, abych ho nehrál vlastně, abych jím byl;, tak ta převážila a já jsem se přestal stydět se odkrýt, protože jsem s tím Emilem splynul; hlavně vevnitř. Byť se zdá, že i na venek taky, protože jsem se musel změnit, takže já jsem se přestal stydět. Právě to hraní, to předvádění, byla ta hradba k té postavě, kdežto když jsem tohle přestal dělat, tak v tu chvíli jsem si mohl dělat až do konce natáčecích dní, co chci.“

profimedia-0666547224 václav neužil.jpg

Cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli si odnesla Pavla Gajdošíková za film Chyby:
„Já když jsem ten film viděla poprvé na předpremiéře v Ústí nad Labem, tak to byla vlastně první věc, kdy jsem si říkala – Ty jo, asi se na sebe dokážu dodívat, jinak se vlastně vůbec nemám ráda se na sebe dívat; i když točím, tak já se nedívám, co jsem jak natočila. Prostě se snažím nějak hrát a věřím režisérovi a střihačům a vůbec všem ostatním. Nicméně myslím si, že se film povedl Honzovi Prušinovskému a jsem ráda, že to hezky nastříhal.“

Předávání cen se také neslo v duchu podpory Ukrajiny. A ve sbírce se během večera vybralo 5,5 milionu korun.

profimedia-0462035727 ukrajina.jpg

Ruská invaze na Ukrajinu se nedotkla jen světa filmu, ale i klasické hudby. Například Mnichovští filharmonikové se v březnu rozhodli, že nebudou více spolupracovat s ruským šéfdirigentem Valerijem Gergijevem, a to kvůli jeho postoji k ukrajinské krizi. Gergiev nereagoval na výzvu, aby se distancoval od ruské vojenské akce na Ukrajině. Jeho plánované zářijové vystoupení v Praze ruší i festival Dvořákova Praha.
A ještě další válečné stopy. Na protest proti ruské invazi na Ukrajinu odešel v březnu od Novosibirské filharmonie dirigent Thomas Sanderling.
Velké divadlo a zároveň i orchestr ve francouzském Toulouse opouští kvůli údajným tlakům za svůj politický postoj ruský dirigent Tughan Sokhiev.
Známou sympatizantkou Putinova režimu je i sopranistka Anna Netrebko. Ta sice válku jako takovou odmítla, ale i přesto pořadatel zrušil její vystoupení v Miláně a ve Švýcarsku. Spolupráci s ní na dva roky přerušila i Metropolitní opera.
Veškerou práci ve své rodné Ruské federaci pozastavil také dirigent Vasilij Petrenko. Vedl tam Ruský státní symfonický orchestr. Dodal, že v Rusku nebude dirigovat, dokud nebude znovu nastolen mír.

Svědkem velkého úspěchu byl 10. března Velký sál Labské filharmonie v Hamburku. Ve stoje lidé aplaudovali Smetanově Mé vlasti v podání České filharmonie. Orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova nabídl bez přestávky cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany od úvodních tónů harfy ve Vyšehradu až po závěrečné finále Blaníku.

Jedenáctého března se objevila i smutná zpráva. Ve věku 89 let zemřela dlouholetá umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Eva Zaoralová. S festivalem spojila 25 let svého života. Zavzpomínala na ni mluvčí festivalu Uljana Donátová:
„Pro nás pro všechny, kdo jsme měli tu možnost, tu radost a tu čest s paní doktorkou Evou Zaoralovou pracovat, tak je to především velmi bolestná ztráta lidská“.

profimedia-0555129570 jan čmejla.jpg

13. března se Češi dozvídají o velkém úspěchu. První místo v prestižní francouzské klavírní soutěži ve městě Épinal obsadil právě český klavírní virtuóz Jan Čmejla. Získal navíc i cenu publika. Na jeho výkon nemělo negativní vliv ani to, že si soutěžní klavír značky Shigeru Kawai mohl vyzkoušet pouhých 30 minut před svým vystoupením. Soutěže se účastnilo celkem 104 klavíristů.

75. narozeniny oslavil 22. března významný český choreograf Jiří Kylián. Ve svém oboru dosáhl světového úspěchu a je dokonce nositelem jednoho z nejvyšších ocenění, a tím je členství v prestižní francouzské Akademii krásných umění. Stal se vůbec prvním choreografem na světě, který toto významné ocenění získal.

profimedia-0419208576 jiří kylián.jpg

25. března začal v pražském divadle Minor dětský festival Struny dětem. Návštěvníci si mohli poslechnout například koncerty Báry Polákové, Ondřeje Rumla, Jiřího Vodičky s Martinem Kasíkem nebo společný koncert Epoque Quartet s dirigentem a skladatelem Janem Kučerou. A pár slov o festivalu řekla posluchačům RCP jeho ředitelka Dana Syrová:
„Struny dětem jsou rodinný festival, nám jde hodně o to mezigenerační sdílení, o to, aby si společný zážitek z objevování jednotlivých uměleckých oborů a zážitku užili spolu rodiče s dětmi nebo prarodiče s dětmi, a zaměřujeme se systematicky na českou autorskou scénu.“

29. března začal předprodej vstupenek na Hudební festival Dvořákova Praha. A letos ho zahájí Novosvětská symfonie a Violoncellový koncert v podání Mnichovských filharmoniků. Dirigovat bude Myung-Whun Chung. První tóny zazní 8. září. Jak nám řekl ředitel festivalu Jan Simon, vstupenky jsou k mání v různých cenových relacích:
„U těch exkluzivních koncertů zahraničních těles se pohybujeme s nejdražšími vstupenkami těsně pod dva tisíce korun, ale je možné opatřit si vstupenky třeba i za 790, za 590 korun, u komorní řady naopak nejdražší vstupenky stojí 590 korun, na smyčcová kvarteta, v případě Marthy Argerich je ta vstupenka samozřejmě nastavená o něco výše.“

Balet Národního divadla představil 30. března v rámci generální zkoušky výjimečný projekt s názvem BPM, což je anglická zkratka beats per minute, tedy údery za minutu. Působivé představení je rozděleno do tří tanečních bloků a autorem druhé části s názvem Bohemian Gravity je český choreograf Yemi A.D. Víc k tomu říká mluvčí baletu Kateřina Hanáčková:
„Jmenuje se Bohemian Gravity, hraje si s tou gravitací zemskou; zároveň, protože je vizionář snílek a jeho hlava je úplně v oblacích, vůbec nepohybuje se po zemi a hraje si s tou nějakou tou cestou toho člověka; to tam uvidíte krásně s tím jeho hlavním hrdinou, který prochází tím životem.“
Nevšedni představení BPM mělo premiéru 31. března.

BaletND_bpm_BohemianGravity_fotoSergheiGherciu_15_03_BPM_Studio-6.jpg

(Foto: Serghei Gherciu)

V březnu jsme si připomněli i jednu kulinářskou událost. Je to 130 let, co začalo fungovat lahůdkářství v ulici Na Příkopě. Tehdy ho založil žatecký rodák Josef Lippert a lidé tam chodili pro speciality, které nebyly jinde k dostání, třeba na paštiku s pravými lanýži nebo humrové chlebíčky. Dnes v místech sídlí stejně populární Lahůdky Zlatý kříž. Podle spolumajitelky Ivany Klinderové je i chlebíček umělecké dílo.
„To je fakt typické české, protože chlebíčky dělají opravdu všichni, ať už si je dělají sami doma nebo je kupují; a můžete to mít k snídani, k obědu, k večeři, ale je to zároveň slavnostní jídlo. A je to malý artefakt, je to umělecké dílo – můžete si to nazdobit podle vlastní fantazie.“

Tolik ohlédnutí za měsícem březnem léta páně 2022.
Provázeli vás Kateřina Votrová a Luděk Khebl.

Foto: Profimedia

Podcast