Flashback únor 2022

Zásadní události měsíce února v oblasti kultury. Např. Rolando Villazón oslavil 50. narozeniny.

Hned začátkem měsíce února zahájilo město Litomyšl rekonstrukci rodného bytu Bedřicha Smetany v zámeckém pivovaru. Bylo to při příležitosti dvoustého výročí umělcova narození. Práce by měly skončit do roku 2024 a očekávané problémy přiblížil starosta města Daniel Brýdl:
Technicky je už tam poměrně problém s rozvody, je tam vlhkost. Ta samotná expozice je, myslím si, jakžtakž dobrá, ale třeba vstup je poměrně nelogický, protože vstupuje se tam nyní bývalou komůrkou služebné, kdežto ten hlavní vstup byl z toho prostupu, co se vychází ze zámku a jde se rovnou do pivovaru.“

profimedia-0220607794 národní galerie.jpg

V sobotu 5.února jsme si připomněli 226 let od založení Národní galerie Praha. Lidé měli při této příležitosti bezplatný vstup do sbírkových expozic během celého víkendu. Galerie připravila komentované prohlídky a výtvarné dílny pro děti a dospělé.

profimedia-0488499536 star wars.jpg

90. narozeniny oslavil 8. února jeden z nejvýznamnějších skladatelů filmové hudby John Williams. Jeho tvorba se dostala do více než stovky filmů a nejvíce se zapsal do povědomí filmových fanoušků hudebním doprovodem k sérii Hvězdných válek. Americký filmový institut jeho dílo k seriálu vyhodnotil za nejlepší filmovou hudbu 20. století. Na Johna Williamse zavzpomínal herec a skladatel Ondřej Brousek:
„Je to skutečně zdroj inspirace mojí dodneška, pořád. Cokoliv nového udělá, tak já jsem netrpělivý a prostě objednávám si přes internet ještě pre-orders… jo – je to pro mě veliká inspirace a veliký vzor. Nejenom proto, že udělal díru do filmové muziky, ale do Hollywoodu, ale to řemeslo hudební je u něj tak jedinečné, a tak chycené za správnou strunu, že to se mi líbí.“

Unikátní večer k poctě českého hudebního pedagoga a hráče na violu da gamba Petra Wagnera připravil 15. února Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v rámci cyklu Stará hudba. Lidé si mohli vychutnat například dílo raně barokního skladatele Dietricha Buxtehudeho.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK přichystal na 16. a 17. února dva koncerty věnované hudbě evropského severu. Pod vedením estonského dirigenta Kristjana Järviho zazněly ve Smetanově síni Obecního domu skladby ruských a estonských skladatelů, včetně české premiéry jeho vlastního díla Polární záře.

V roli Lacy v inscenaci Janáčkovy opery Její pastorkyňa se 19. února představil vídeňskému publiku tenorista Pavel Černoch. Do svého programu ji na tento den zařadil Theater an der Wien. Operu pod mezinárodně užívaným titulem Jenůfa nastudoval renomovaný německý dirigent Marc Albrecht. Už samotná generálka byla podle Pavla Černocha úspěšná:
„Včera proběhla generálka, ta proběhla dobře, takže myslím si, že nám všem spadl velký kámen ze srdce, a těšíme se na zítřejší premiéru.“

22. února oslavil v rakouském Salzburgu padesáté narozeniny tenorista Rolando Villazón. Narozeninový koncert se uskutečnil v předvečer jeho výročí v salcburském Mozarteu. A přišli ho pozdravit hvězdy první velikosti - dirigent a klavírista Daniel Barenboim a pěvec Plácido Domingo. Z dalších kolegů mu přišli pogratulovat i americký tenorista Charles Castronovo, švýcarská sopranistka Regula Mühlemann nebo česká mezzosopranistka Magdalena Kožená.

profimedia-0156139654 adina mandlová.jpg

Jihočeské divadlo uvedlo 25. února premiéru operety Slečna vdova. Dílo prvorepublikového skladatele Jána Móryho s texty filmové hvězdy Oldřicha Nového se dlouho považovalo za ztracené. Pro hudební komedii nechalo divadlo dokonce vyrobit i kopii parfému, který používala Adina Mandlová v roce 1938. Jak prozradil umělecký šéf opery Tomáš Ondřej Pilař:
„A interpretace tohoto parfému nás přenese do dob, kdy dámy byly nesmírně elegantní a ve společnosti používaly vůně složené z květů a nově vzniklých umělých esencí.“

Ruský dirigent Valerij Gergijev nebude vystupovat na festivalu Dvořákova Praha. Ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář to 25. února odůvodnil tím, že Gergijev otevřeně podporoval ruskou invazi na Ukrajinu. Dirigovat měl 9. září společné vystoupení Mnichovských filharmoniků s violoncellistou Trulsem Mørkem.

profimedia-0353256125 semjon byčkov.jpg

Odlišný postoj zaujal šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Doslova řekl: „Ruský útok na Ukrajinu nás přivádí do situace, o níž moje generace doufala, že už se nikdy nebude opakovat. Do války. Mlčíme-li tváří v tvář zlu, stáváme se jeho spojenci, až s ním nakonec splyneme.“ Semjon Byčkov se narodil v roce 1952 v Petrohradu a žil tam 22 let. Pak emigroval do Spojených států.

Ohlédnutí za událostmi měsíce února připravili Kateřina Voltrová a Luděk Khebl.

Foto: Profimedia

Podcast