Hudební nadílka na Classic Praha

Vánoční písně, koledy i swing. Mimořádní hosté. O letošních svátcích se s Classic Praha nebudete nudit.

V posledních dvou týdnech roku 2021 nabídne Classic Praha svátečně laděné vysílání a mimořádné speciály svých pravidelných pořadů.

V pondělí 20.12. v 19:00 bude pravidelný pořad Jiřího Vejvody Slavná auditoria věnován výjimečným pražským sakrálním prostorům, ve kterých pravidelně zní hudba, v této době pochopitelně vánoční. Pořad s názvem Klasika před oltářem bude doplněn vánočními melodiemi i tradičními koledami.

V úterý 21.12. v 19:00 bude hostem Marka Šulce ve vánočně laděném dílu pořadu Hudba v miléniu členka Činohry Národního divadla v Praze Pavlína Štorková.

Na Štědrý bude připraveno mimořádné sváteční vysílání plné krásné hudby včetně některých pravidelných pořadů a vánočních speciálů.

Od 13:00 bude tradiční vánoční hudbu zpívat basbarytonista Bryn Terfel. Doprovázet jej bude Orchestr Welšské národní opery s dirigentem Tecwynem Evansem a spolu s Brynem Terfelem si v některých písních zazpívají například i Bing Crosby a Rolando Villazón.
Od 14:00 budou vánoční písně zpívat The King´s Singers – šestice výtečných vokalistů, jejichž jméno připomíná Kingovu vysokou školu v Cambridge v Anglii, kde byla skupina založena. Již dvakrát zvítězili na Grammy Awards a vystupují s velkým úspěchem doslova po celém světě. Přesto, že v drtivé většině vystupují a capella, tentokrát je bude doprovázet neméně výtečný hobojista Albrecht Mayer.
V 15:00 bude Classic Praha vysílat reprízu vánočně laděného speciálu Hudba v miléniu s Pavlínou Štorkovou.
Čas od 16:00 bude patřit nahrávce jednoho z nejlepších představitelů lyrických hrdinů romantické opery 19. století - Pucciniho, Verdiho, Gounoda ad. Rolanda Villazóna, který si čas od času si rád odskočí k barokní hudbě a výsledek je vždy hoden zvýšené pozornosti. Podobně je tomu i u jeho CD s názvem Feliz Navidad, která napovídá, že se můžeme těšit na nejznámější a nejoblíbenější vánoční písně. Doprovází jej Slovenský národní symfonický orchestr, který řídí Allan Wilson.
Na 17:00 bude připravena v mimořádném čase premiéra pořadu Ivana Dlaska Z archívu osobností. Hostem bude Blahoslav Lukavec z Bonsai Klubu Praha, který je už od roku 1980 pořadatelem pravidelných vánočních výstav v pražské Betlémské kapli. Ta letošní představí kromě krásných tradičních lidových betlémů např. i stará řemesla. Řeč bude o historii vánočních výstav, zajímavostech kolem vánočních betlémů a pořad doprovodí vánoční melodie i klasické koledy.
Mezi 18:00-20:00 budou znít na Classic Praha vánoční melodie a klasické lidové koledy.
Ve 20:00 bude již tradičně zařazena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Překvapením ve svátečním čase bude na Classic Praha výjimečné setkání hudebních osobností ve studiu stanice Classic Praha. Marek Šulc přivítá ve studiu trojici mimořádných muzikantských osobností – basbarytonistu Adama Plachetku, mezzosopranistku Dagmar Peckovou a klavíristu, aranžéra a dirigenta Jana Kučera.

Během celého 51. týdne roku 2021 budou tradiční Koncerty bez smokingu ve 20:00 laděny vánočně:
22.12. zazní program s názvem O nata lux, ve kterém budou zpívat Gentlemen Singers,
23.12. zazní Mesiáš Georga Friedricha Händela,
24.12. Rybova Česká mše vánoční,
25.12. Vánoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha,
26.12. tradiční vánoční koledy.

Podobně svátečně budou laděny i Koncerty bez smokingu 52. týdne 2021:
27.12. a 28.12. zazní vánoční směs písní a koled v podání předních světových interpretů,
středa 29.12. nabídne Vánoce ve Vídni (Plácido Domingo, José Carreras, Sisel Kyrkjebo, Dionne Warwick, Charles Aznavour, Vídeňští symfonikové),
30.12. bude věnován valčíkům, polkám a dalším skladbám Johanna Strausse mladšího,
31.12. zazní West Side Story Leonarda Bernesteina.
První den roku 2022 tradičně zazní Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Silvestr 2021 na Classic Praha nabídne mezi 10:00 - 12:00 Ročenku - přehled nejdůležitějších událostí roku 2021, kterou připravil zpravodajský tým Classic Praha.
V 18:00 v dalším mimořádném dílu pořadu Hudba v miléniu přivítá Marek Šulc herečku, zpěvačku a moderátorku Dášu Zázvůrkovou, která bude zpívat šansony, ale i písně Hany Hegerové.
V 19:00 přivítá Ivan Dlask Jiřího Riegera, který do studia přinese svou unikátní sbírku swingových melodií.

Foto: Profimedia

Podcast