Hudební nadílka na Štědrý den

Na Štědrý den pro vás rádio Classic Praha připravilo mimořádné sváteční vysílání plné krásné hudby včetně některých pravidelných pořadů a vánočních speciálů.

Svátečním dopolednem vás od 9:00 do 13:00 bude provázet Filip Sychra.

Od 13:00 bude tradiční vánoční hudbu zpívat basbarytonista Bryn Terfel. Doprovázet jej bude Orchestr Welšské národní opery s dirigentem Tecwynem Evansem a spolu s Brynem Terfelem si v některých písních zazpívají například i Bing Crosby a Rolando Villazón.

Od 14:00 budou vánoční písně zpívat The King´s Singers – šestice výtečných vokalistů, jejichž jméno připomíná Kingovu vysokou školu v Cambridge v Anglii, kde byla skupina založena. Již dvakrát zvítězili na Grammy Awards a vystupují s velkým úspěchem doslova po celém světě. Přesto, že v drtivé většině vystupují a capella, tentokrát je bude doprovázet neméně výtečný hobojista Albrecht Mayer.

V 15:00 bude Classic Praha vysílat reprízu vánočně laděného speciálu Hudba v miléniu s Pavlínou Štorkovou.

Čas od 16:00 bude patřit nahrávce jednoho z nejlepších představitelů lyrických hrdinů romantické opery 19. století - Pucciniho, Verdiho, Gounoda ad. Rolanda Villazóna, který si čas od času si rád odskočí k barokní hudbě a výsledek je vždy hoden zvýšené pozornosti. Podobně je tomu i u jeho CD s názvem Feliz Navidad, která napovídá, že se můžeme těšit na nejznámější a nejoblíbenější vánoční písně. Doprovází jej Slovenský národní symfonický orchestr, který řídí Allan Wilson.

Na 17:00 bude připravena v mimořádném čase premiéra pořadu Ivana Dlaska Z archívu osobností. Hostem bude Blahoslav Lukavec z Bonsai Klubu Praha, který je už od roku 1980 pořadatelem pravidelných vánočních výstav v pražské Betlémské kapli. Ta letošní představí kromě krásných tradičních lidových betlémů např. i stará řemesla. Řeč bude o historii vánočních výstav, zajímavostech kolem vánočních betlémů a pořad doprovodí vánoční melodie i klasické koledy.

V 18:00 si můžete poslechnout záznam výjimečného setkání hudebních osobností ve studiu stanice Classic Praha. V pondělí 13. prosince přivítal Marek Šulc živě ve studiu trojici mimořádných muzikantských osobností – basbarytonistu Adama Plachetku, mezzosopranistku Dagmar Peckovou a klavíristu, aranžéra a dirigenta Jana Kučeru. Na Štědrý den nabídneme záznam jejich zajímavého vyprávění i vánočních melodií v jejich podání.

Mezi 19:00-20:00 budou znít na Classic Praha vánoční melodie a klasické lidové koledy.

Ve 20:00 bude již tradičně zařazena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Foto: Profimedia

Podcast