Kresby a grafiky Dušana Kállaye ve štěrboholském EUROPARKU

EUROPARK Art zve na prodejní výstavu celosvětově úspěšného slovenského malíře a grafika Dušana Kállaye ve dnech 7.9. až 8.10.2023.

V září se v rámci úspěšného projektu EUROPARK Art v Obchodním centru Europark uskuteční již desátá jubilejní umělecká výstava, tentokrát z tvorby uznávaného slovenského malíře a grafika Dušana Kállaye. Na pasáži začne ve čtvrtek 7. září. Výstava je prodejní, všechna díla je možné zakoupit v EUROPARKu za autorské ceny.

Dušan Kállay

Malíř, grafik a ilustrátor Dušan Kállay se narodil 19. června 1948 v Bratislavě. V letech 1966−1972 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě na Katedře volné grafiky a knižní ilustrace u prof. Vincenta Hložníka a na katedře figurální kompozice a krajinomalby u prof. Jána Želibského.

Po ukončení studia působil nejprve jako výtvarník ve svobodném povolání, později v letech 1990−2018, vedl Katedru volné grafiky a knižní ilustrace na Vysoké škole výtvarných umění. Věnuje se malbě, grafice, ilustraci, kresbě, známkové tvorbě a částečně i karikatuře.

Své práce prezentoval na mnoha výstavách doma i v zahraničí: Bad Frankenhausen, Poprad, Kobenhaven, Katovice, Poznaň, Praha, Ženeva, Řím, Bologna, Tokio, Šiga, Sarmede, Soul, Tchaj-pej, München, La Courneuve, Venezia a mnoho dalších.

Ilustroval řadu knih pro domácí i zahraniční nakladatelství. K jeho nejznámějším knihám patří Alenka v říši divů, která byla na mezinárodní konferenci v New Yorku vyhlášena nejkrásnějším vydáním Alenky na světě. Za zmínku stojí také kompletní vydání pohádek Hanse Christiana Andersena, které ilustroval společně se svou ženou Kamilou Štanclovou pro nakladatelství Brio, Praha a Grund, Paříž.

Výstava je sestavena jako výběr prací převážně v technice barevného leptu, tedy v technice, kterou má autor nejraději. Součástí výstavy je také výběr ilustrací z knihy Milana Rúfuse: Studnička.

Během své pedagogické činnosti uspořádal řadu ilustrátorských workshopů a přednášek v různých zemích: v Itabashi Art Museum, Musashino Art University v Tokiu, Akademie Sztuk Pienknych ve Vratislavi a Katovicích, Kunsthandvaerke škole v Koldingu a jinde.

Za svou práci získal řadu mezinárodních ocenění: H. Ch. Andersen Award v Oslu, Grand Prix BIB, Grand Prix Lodz, Grand Prix de l´Art Philatelique, Bruxeles, Grand Prix, Most beautiful Stamp of the World, WIPA, Wien a další.

Dušan Kállay žije a pracuje v Bratislavě.

Podcast