Po paměťovce se zaprášilo

Nabízíme další artikly k výročí Václava Havla.

Nebývalý zájem provázel emisi pamětního tisku v podobě bankovky („paměťovky“) s portrétem Václava Havla, kterou společnost České dukáty vydala 17. listopadu tohoto roku. Připomněla tak dvojí výročí: 85 let od narození a 10 let od odchodu prezidenta. Množství zájemců dalece přesáhlo limitované množství 2500 kusů tohoto krásného artefaktu, jehož část doprovodily medaile podle návrhu Jiřího Harcuby.

České dukáty proto přicházejí s dalšími produkty, které vycházejí z návrhů paměťovky. Na příležitostném známkovém aršíku jsou čtyři nerealizované výtvarné návrhy portrétů Václava Havla od akademické malířky Evy Haškové. Podklad tohoto půvabného setu tvoří detail z přední strany paměťovky – prezidentský balkon na Pražském hradě. Perforovaný známkový aršík je vytištěn technikou ofsetu. Podobně jako u paměťovky jsou součástí aršíku motivy tištěné opticky neviditelnou barvou s červenou fluorescencí v UV spektru a knihtiskové číslování černou barvou se zelenou fluorescencí v UV spektru.

Finální návrh portrétu Evy Haškové a také námět lva z paměťovky obsahuje grafický list vytištěný technikou hlubotisku. Jeho součástí je skrytý obrazec iniciál VH. Ocelorytinu portrétu vytvořil rytec Martin Srb. Oba tvůrci jsou na ručně číslovaném grafickém listu podepsáni.

Jak známkový aršík, tak grafický list jsou umístěny v krásných tmavě modrých deskách a tvoří tak jedinečný a hodnotný dar.

Stejný portrét prezidenta Havla je námětem plakátu formátu A3. Kresbu, která se stala podkladem pro rytinu, vytvořil rytec Státní tiskárny cenin Martin Srb podle výtvarného návrhu ak. mal. Evy Haškové. Liniová kresba je vytištěna technikou ofsetu a je ručně číslovaná včetně podpisů autorů.

havel.jpg

Všechny tři produkty najdete na eshopu na stránce 10havel.cz/eshop.

Foto: České dukáty


Podcast