Štědrý den na Classic Praha bude plný krásných hudebních dárků

Na Štědrý den pro vás rádio Classic Praha připravilo mimořádné sváteční vysílání plné krásné hudby včetně některých pravidelných pořadů a vánočních speciálů.

Svátečním dopolednem vás od 9:00 do 13:00 bude provázet Filip Sychra.

Od 13:00 si budete moci poslechnout reprízu pořadu Hudba v miléniu, do něhož si Ondřej Fischer pozval vycházející hvězdu na mezinárodní scéně jak v oblasti vážné hudby, tak jazzu, francouzskou trumpetistku Lucienne Renaudin Vary, která v roce 2016 získala cenu Victoires de la musique classique v kategorii „Objev roku“ a rozhlasovou stanicí KDFC byla označena za trubkovou senzaci. Povídat si budou o jejích oblíbených koncertech pro trubku, ale i o jazzu a vánoční hudbě.

Na 14:00 je připravena repríza pořadu Z archívu osobností. Ivan Dlask si do vánočního pořadu pozval předního českého varhaníka a hráče na klávesové nástroje Jaroslava Tůmu. Jaroslav Tůma je koncertním varhaníkem a profesorem Akademie múzických umění v Praze. Koncertuje i na cembale, klavichordu, pianoforte a dalších klávesových nástrojích. Věnuje se též hudební kompozici a publikační činnosti. Pro posluchače Classic Praha vybral skvosty varhanní literatury i další hudební tituly pro podtržení správné sváteční atmosféry.

Od 15:00 budou vánoční písně zpívat The King´s Singers – šestice výtečných vokalistů, jejichž jméno připomíná King's College v Cambridge v Anglii, kde byla skupina založena. Již dvakrát zvítězili na Grammy Awards a vystupují s velkým úspěchem doslova po celém světě. Přesto, že v drtivé většině vystupují a capella, tentokrát je bude doprovázet neméně výtečný hobojista Albrecht Mayer.

Od 16:00 bude na Classic Praha tradiční vánoční hudbu zpívat basbarytonista Bryn Terfel. Doprovázet jej bude Orchestr Welšské národní opery s dirigentem Tecwynem Evansem a spolu s Brynem Terfelem si v některých písních zazpívají například i Bing Crosby a Rolando Villazón.

Na 17:00 je připravena vánoční nahrávka předního českého hobojisty Viléma Veverky. Leimotivem i narativem CD se stala Zima ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho. Vedle Vivaldiho a dalších barokních mistrů Bacha a Händela zazní i hudba, evokující argentinskou zimu s příchutí tanga díky hudbě Ástora Piazzolly, ale i další písně, bez kterých si lze Vánoce jen stěží představit, a ť už je to Tichá noc, či Chtíc, aby spal. Doprovází Ultimate W Band a jako hosté se na nahrávce podílejí sopranistky Patricie Janečkové a Adéla Řehořová a je harfistka Kateřina Englichová.

Čas od 18:00 bude patřit nahrávce jednoho z nejlepších představitelů lyrických hrdinů romantické opery 19. století - Pucciniho, Verdiho, Gounoda ad. Rolanda Villazóna, který si čas od času si rád odskočí k barokní hudbě a výsledek je vždy hoden zvýšené pozornosti. Podobně je tomu i u jeho CD s názvem Feliz Navidad, která napovídá, že se můžeme těšit na nejznámější a nejoblíbenější vánoční písně. Doprovází jej Slovenský národní symfonický orchestr, který řídí Allan Wilson.

Mezi 19:00-20:00 budou znít na Classic Praha vánoční melodie a klasické lidové koledy.
Ve 20:00 bude již tradičně zařazena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Ilustrační foto (©Shutterstock)

Podcast