Trumpetistka Lucienne Renaudin Vary hostem vánočního vydání pořadu Hudba v miléniu

Slavnostní zvuk trubky bude znít tento předvánoční týden v pořadu Hudba v miléniu. Francouzská hvězda klasické i jazzové trubky Lucienne Renaudin Vary poskytla rozhovor rádiu Classic Praha u příležitosti svého nedávného koncertu s PKF — Prague Philharmonia.

Lucienne Renaudin Vary je teprve čtyřiadvacetiletá trumpetistka z Francie, která dobývá světová pódia, a to nejen s klasickými koncerty. Stejně jako klasice se totiž věnuje také dalším žánrům: hraje jazz, swing a populární melodie, nahrála rovněž tangové album nebo EP s německými vánočními koledami. Ukázky z její pestré diskografie zazní také v dalším pořadu Hudba v miléniu.

Na trubku začala hrát v 8 letech a v roce 2017, jako osmnáctiletá, vydala debutové album The Voice of the Trumpet, kde ji doprovázel Orchestre National de Lille a hostoval tenorista Rolando Villazón. Svou jazzovou stránku představila o dva roky později na albu Mademoiselle In New York, kde ji doprovázel Koncertní orchestr BBC řízený Billem Elliottem a kde hostovali i její sourozenci.

V roce 2021 se zaměřila na tango a tvorbu argentinského skladatele Ástora Piazzolly na nahrávce Piazzolla Stories; v loňském roce 2022 pak vydala CD Trumpet Concertos se slavnými klasicistními koncerty pro trubku a orchestr Josepha Haydna, Jana Křtitele Nerudy a Johanna Nepomuka Hummela, doplněné ovšem ještě o krátký jazzový koncert Harryho Jamese.

A právě svůj oblíbený Hummelův Koncert Es dur pro trubku a orchestr zahrála letos v neděli 3. prosince v Dvořákově síni Rudolfina spolu s PKF — Prague Philharmonia a dirigentem Emmanuelem Villaumem na svém vůbec prvním pražském vystoupení.

Ve které zemi jí nedovolili hrát naboso? Jak prožívá Vánoce? Jaký má přístup k hraní vysokých tónů? A jak ji při hraní na trubku inspirují jiné hudební nástroje?

Nejen to prozradí Lucienne Renaudin Vary v pořadu s premiérou v úterý 19. prosince od 19.00 a reprízami v pátek 22.12. od 22.00 a také na Štědrý den 24.12. od 13.00.

Foto: Lucienne Renaudin Vary (©Simon Fowler)

Podcast