Sváteční Portugalsko

Vánoce na Classic Praha

Země omývaná vodami divokého Atlantiku má překvapivě s Českem dost společného. Kromě toho, že má zhruba stejný počet obyvatel i rozlohu, ve 20. století si prošla totalitou, do roku 1974 v zemi vládl diktátor. V mnohém mají Portugalci podobné i vánoční zvyky. Stejně jako my slaví Štědrý večer 24. prosince, kdy si dávají také dárky. Ale jsou i výjimky.

„Některé rodiny otevírají dárky 25. prosince ráno, tak jako moje rodina. Dodržujeme tuhle rodinnou tradici.“

Na Štědrovečerní tabuli většina Portugalců servíruje rybu s vařenou zeleninou. Další sváteční dny pak jsou hodně ve znamení jídla. Někteří milují chobotnici, jiní krocana. Všichni si ale pochutnávají na sladkostech posypaných cukrem nebo skořicí.

„Máme jednu speciální sladkost, kterou nejíme jen na Vánoce, ale přes celé svátky – i na Silvestra a také 6. ledna. Jmenuje se bolo rei, znamená to koláč králů. Je tam hodně sušeného ovoce. Taky se do něj dává jeden malý speciální dárek, něco jako malá hračka. Podle tradice pak platí, že kdo dostane kus koláče s dárkem, musí zařídit tenhle koláč na další rok.“

Nezbytnou součástí Vánoc věřících Portugalců je návštěva kostela – při speciální vánoční mši Missa do galo. A takhle zní portugalské přání na klidné prožití vánočních svátků: „Feliz Natal e um próspero ano novo.“

K přání krásných a klidných Vánočních svátků se za celou redakci zpravodajství rádia Classic Praha připojuji i já, Barbora Hlaváčková. Veselé Vánoce a mějte se rádi!

(Autorkou podcastu je Barbora Hlaváčková; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast